Wyniki finansowe Grupy Azoty poniżej oczekiwań

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
25-08-2016,9:10 Aktualizacja: 25-08-2016,9:11
A A A

W pierwszym półroczu Grupa Azoty zrealizowała wyniki  na poziomie działalności operacyjnej (EBIT) w wysokości blisko 438 mln zł oraz EBITDA 695 mln zł przy przychodach 4,63 mld zł.

Skonsolidowany zysk netto za omawiany okres wyniósł blisko 356 mln zł wobec 458 mln zł w roku ubiegłym. Powyższe parametry okazały się słabsze od realizacji ubiegłorocznego półrocza o blisko 96 mln zł (EBIT) oraz 82 mln zł (EBITDA) przy niższych przychodach rzędu 476 mln zł.

Natomiast marże EBIT i EBITDA w I półroczu wyniosły odpowiednio 9,5 i 15 proc. i były tylko nieznacznie niższe od ubiegłorocznych (odpowiednio 10,5 i 15 proc.) - informuje spółka.

grupa azoty, spółka skarbu państwa, skarb państwa

Grupa Azoty pod specjalną ochroną przed wrogim przejęciem

Grupa Azoty oraz KGHM Polska Miedź znalazły się w wykazie firm chronionych przed wrogim przejęciem - wynika z rozporządzenia, które wydał we wtorek rząd. Spółki  reprezentują branże gospodarki istotne z punktu widzenia...
W ujęciu kwartalnym II kwartał 2016 r. zakończył się wynikiem EBITDA na poziomie 178 mln zł (wobec 292 mln zł w analogicznym kwartale roku ubiegłego), zyskiem netto na poziomie 49 mln zł (152 mln zł w II kwartale 2015) przy przychodach na poziomie blisko 2,16 mld zł (2,28 mld zł w analogicznym kwartale roku ubiegłego).

- Po bardzo dobrym I kwartale 2016 r. wyniki kolejnego odzwierciedlają dynamiczne zmiany w otoczeniu rynkowym, zwłaszcza w biznesie nawozowym. Obserwowana globalna nadpodaż nawozów oraz zmiany na rynku kluczowych surowców, w tym głównie gazu ziemnego znacząco wpływają na ceny amoniaku i mocznika, którego ceny spadły r/r o ponad 30 proc. - komentuje wyniki wiceprezes Grupy Azoty odpowiedzialny za finanse, Paweł Łapiński.

- Konsekwencją tych spadków było dostosowanie naszych cenników, zarówno w nawozach saletrzanych, jak i wieloskładnikowych do sytuacji rynkowej. Korzystając z możliwości dywersyfikacji naszej bazy produktowej w II kwartale kontynuowaliśmy strategie wykorzystania tańszego mocznika w produktach chemii (głównie melaminy) czym częściowo zredukowaliśmy spadkowe tendencje marż w segmencie nawozowym. Dzięki temu w ujęciu r/r zachowaliśmy porównywalne wskaźniki rentowności EBITDA dla całej Grupy - tłumaczy Łapiński.

grupa azoty, działalność operacyjna EBIT, andrzej skolmowski

Grupa Azoty zakończyła pierwszy kwartał ze sporym zyskiem

Z zyskiem netto w wysokości 307 mln zł, a więc porównywalnym do zeszłorocznego, zakończyła pierwszy kwartał 2016 r. Grupa Azoty. Perspektywy na ten rok są jednak gorsze. Wynik z zysku z działalności operacyjnej EBIT wzrósł o ponad 25...
Przedstawiciele Grupy Azoty podkreślają, że z perspektywy segmentu nawozowego I półrocze to czas szczytu sezonu aplikacyjnego (głównie I kwartał) oraz okres budowania zapasów nawozów przez dealerów na aplikacje jesienną oraz przestojów remontowych w zakładach wytwórczych w II kwartale.

Tym samym widoczne są typowe tendencje zmiany w marży operacyjnej EBIT segmentu, która spadła z poziomu 21 proc. w I kwartale do poziomu 5 proc. w II kwartale. W tym względzie koniecznym jest wspomnieć o ujęciu w II kwartale odpisu aktualizującego wartość należności i zapasów segmencie nawozów wieloskładnikowych na kwotę 24,4 mln zł oraz wyższych kosztów amortyzacji o 21 mln zł, których korzyści zostaną odnotowane w następnych kwartałach. W ogólnym rozrachunku segment skończył I półrocze wynikiem EBITDA blisko 496 mln zł (spadek o 60 mln zł r/r) przy przychodach  na poziomie 2,74 mld zł (spadek o 312 mln zł).

Segment tworzyw zmagał się i zmaga w dalszym ciągu z bardzo silną presją cenową ze strony nabywców. Wyraźnie zarysowana dominacja kupujących na rynku wpływa na bardzo ostrą konkurencję cenową producentów, która przejawia się w istotnym  spadku delt benzen-PA6 na rynku europejskim i benzen-kaprolaktam na rynku azjatyckim.

Grupa Azoty, Police, zarząd spółki, rada nadzorcza, Wojciech Wardacki

Wojciech Wardacki prezesem Grupy Azoty Police

Rada nadzorcza Grupy Azoty Police podczas czwartkowego posiedzenia dokonała zmian w składzie zarządu spółki. Na stanowisko prezesa został powołany Wojciech Wardacki. Skład zarządu uzupełnili jeszcze nowo powołani wiceprezesi: Anna...
Efektem tej sytuacji jest zauważalny spadek delt o ponad 15 proc. r/r z wpływem na realizacje ujemnej EBITDA na poziomie blisko minus 25 mln zł z przychodami ze sprzedaży na poziomie 571 mln zł (spadek o 104  mln zł r/r).

W segmencie chemia zauważalna jest wyraźna poprawa wyników i rentowności. W głównej mierze jest to efekt kontynuacji marżowej sprzedaży melaminy, która realizuje solidną zwyżkę rentowności wskutek wahań podażowych na rynku europejskim głównie w I kwartale oraz premii surowcowej.

Powodów do zadowolenia dostarczają również produkty OXO wyraźnie notując zwyżkę sprzedaży nowego produktu flagowego Oxoviflex z wyższą premią do propylenu. W obszarze siarki zauważalny jest spadek notowań siarki płynnej oraz granulowanej na rynkach światowych, co znalazło odzwierciedlenie w niższych wynikach Siarkopolu w sprzedaży eksportowej.

Wartym odnotowania jest polepszenie marży w grupie produktowej siarki nierozpuszczalnej w efekcie działań restrukturyzacyjnych (wyłączenie nieefektywnej instalacji dwusiarczku, odpisanej w IV kwartale 2015 r. Ostateczne skonsolidowany segment chemia zakończył półrocze ze sprzedażą na poziomie 1,12 mld  zł (spadek o ok 82 mln zł r/r) oraz EBITDA 165 mln zł, realizując tym samym wyższą o blisko 7 proc.  rentowność stosunku do pierwszego półrocza roku ubiegłego.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

 

od 16.05.2022 - 14.07.2022 - rolnicy będą mogli składać wnioski o bezzwrotną premię na restrukturyzację małych gospodarstw

1–31.07.2022  - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt