Naukowcy z Wrocławia za darmo zbadają chore rośliny i doradzą

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
16-05-2017,10:20 Aktualizacja: 16-05-2017,10:39
A A A

Rośliny, które od kilku lat nie rosną, usychają, pleśnieją lub nie kwitną można przynieść w czwartek, 18 maja do lekarza. Specjaliści Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zdiagnozują, doradzą i opowiedzą o roślinach ozdobnych i jadalnych.

W ramach Fascynującego Świata Roślin na UPWr odbędą się otwarte konsultacje dla wrocławian, działkowców, ogrodników (również tych coraz liczniejszych - balkonowych) i posiadaczy doniczkowej roślinności, która zaniemogła.

rzepak, białko z rzepaku, NapiFeryn BioTech, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, łódź, wilmar

Naukowcy zrobią biznes z rzepaku. Powstanie specjalna biorafineria

Pierwsza na świecie biorafineria produkująca białko z rzepaku powstanie w Żórawinie na Dolnym Śląsku. Technologię pozyskiwania jadalnego białka z tego surowca opracował łódzki startup NapiFeryn BioTech, a zakład wybuduje Wilmar. - Za...
Od godz. 9 do 14 w holu Centrum Dydaktyczno-Naukowego UPWr będą czekać na nich specjaliści z zakresu medycyny, żywienia i ochrony roślin - tych, które hodujemy dla ozdoby i tych, które zjadamy.

Bo będzie to okazja nie tylko do zdiagnozowania swojej chorej rośliny, ale i zdobycia konkretnej wiedzy - jakie gatunki warto uprawiać na tarasach i balkonach? Jak je nawozić, chronić przed szkodnikami i chorobami? Jak rośliny, które zjadamy, regulują nasz metabolizm, wpływają na samopoczucie? Dlaczego niektóre zioła mogą pachnieć cytryną? Czym zastąpić cukier z buraka? W których roślinach znajdziemy mnóstwo antyoksydantów, witaminy C, magnezu, wapnia…?

Entomolodzy, fitopatolodzy i ogrodnicy będą w czwartek udzielać porad także telefonicznie - pod numerem 71 320 1746. Przy okazji na uczelni odbędzie się wystawa roślin ozdobnych (bylin i roślin rabatowych - teraz jest idealny czas na zasadzenie ich na balkonie, więc część z nich będzie można kupić), ziół i grzybów uprawnych.

trufla, grzyby, trufla letnia, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Polscy naukowcy wyhodowali na plantacjach trufle

- To duży sukces, bo po 8 latach badań udało się na tyle podpatrzeć naturę, że w tym roku w uprawach po raz pierwszy pojawiły się owocniki trufli letniej (Tuber aestivum) - ocenił prof. Zbigniew Sierota. Naukowiec z Katedry Leśnictwa i Ekologii...
A przed uczelnią na dwa tygodnie stanie przygotowana przez studentów z koła naukowego farma miejska, czyli nowy trend ogrodnictwa miejskiego w Europie. Będzie to zbudowana z europalet z recyklingu konstrukcja z roślinami uprawnymi - warzywami, owocami i ziołami - informuje Biuro Informacji i Promocji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Dla tych, którzy przymierzają się do własnego ogródka, to idealna okazja, żeby podejrzeć, jak to robią specjaliści, a dla reszty - do chwili wytchnienia wśród roślin w centrum miasta. Farma będzie w pełni funkcjonalna, tzn. obiad będzie można doprawić świeżo zerwaną bazylią, a do herbaty przed egzaminem dorzucić melisę.

Zapraszamy w czwartek, 18 maja od godz. 9:00 do 14:00 do Centrum Dydaktyczno-Naukowego (pl. Grunwaldzki 24A). Konsultacje telefoniczne będą w tych samych godzinach udzielane pod numerem 71 320 1746. Więcej o akcji tutaj

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu