KSC podpisuje umowę. Kolejny krok do konsolidacji spółek

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Aneta Oksiuta PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-05-2020,11:35 Aktualizacja: 12-05-2020,11:42
A A A

Zarząd Krajowej Spółki Cukrowej podpisał umowę z KPMG Advisory o świadczenie usług doradczych. Umowa zakłada przygotowanie m.in. strategii konsolidacji spółek Skarbu Państwa prowadzących działalność w sektorze rolno-spożywczym.

Ministerstwo Aktywów Państwowych tłumaczy, że projekt ma na celu "w szczególności stworzenie silnego podmiotu, który swoją skalą i szerokim wachlarzem działalności będzie mógł budować przewagę konkurencyjną na krajowym rynku rolnym i przyczyniać się do wzmocnienia rozwoju polskiego rolnictwa na rynkach zagranicznych".

krajowa spółka cukrowa, ksc, kampania cukrownicza, buraki cukrowe

KSC wyprodukowała mniej cukru. Kampania podsumowana

W kampanii cukrowniczej 2019/2020 Krajowa Spółka Cukrownicza S.A. skupiła prawie 5,8 mln ton buraków cukrowych i wyprodukowała ponad 860 tys. ton cukru. W poprzedniej padł rekord - ponad 910 tys. ton. W 18. kampanii, uczestniczyło...

Zdaniem Jacka Sasina, wicepremiera i ministra aktywów państwowych proces konsolidacji spółek rynku rolno-spożywczego pozwoli na stworzenie silnego podmiotu o istotnym znaczeniu dla polskiej gospodarki.

- Łączenie spółek może być nie tylko impulsem dla rozwoju całego rynku, ale również może przyczynić się do powstania platformy współpracy między wieloma podmiotami z branży rolno-spożywczej, aby nasze polskie towary mogły być efektywniej produkowane, promowane i sprzedawane - powiedział polityk.

Zdaniem ministra, szczególnie teraz, w czasie pandemii koronawirusa i po jej wygaśnięciu, ważny jest patriotyzm konsumencki i wsparcie polskich producentów żywności, by nasza gospodarka wyszła z kryzysu z możliwie jak najmniejszymi stratami.

Z kolei Krzysztof Kowa, prezes Zarządu Krajowej Spółki Cukrowej podkreśla, że konsolidacja sektora rolno-spożywczego to wielka szansa dla spółki jako producenta żywności.

- Działania te pozwolą nam jeszcze mocniej konkurować na rynku. Nasze doświadczenia ze współpracy z rolnikami są przykładem bardzo dobrych relacji, które będziemy wykorzystywać w kolejnych etapach dywersyfikacji naszej działalności - powiedział.

KSC jest największym w Polsce i jednym z największych w Europie producentem cukru. Większościowym udziałowcem spółki jest Skarb Państwa, około 20 proc. akcji należy do plantatorów buraka cukrowego i pracowników.

W skład koncernu wchodzi 7 cukrowni, a w 2019 roku buraki cukrowe były uprawiane przez blisko 15 tys. plantatorów na areale ponad 100 tys. ha.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
WAŻNE TERMINY

15.03 - 17.05.2021 wnioski obszarowe w kampanii 2021 r. - zobacz więcej

29.03 - 16.05.2021 nabór wniosków - tworzenie lub rozwój krótkich łańcuchów dostaw lub rynków lokalnych -- zobacz więcej

31.03.2021- 29.05.2021 nabór wniosków - premie dla młodych rolników i restrukturyzacja małych gospodarstw - zobacz więcej

17.05 - 27.06.2021 dofinansowanie z PROW 2014-2020 do prywatnych lasów