Z ostatniej chwili

CHF 4.2600
CHF 4.2688
CHF 4.2688
CNY 0.5805
CNY 0.5812
EUR 4.5111
EUR 4.5234
EUR 4.5234
GBP 5.0460
GBP 5.0538
RUB 0.0579
RUB 0.0578
RUB 0.0578
USD 4.1428
USD 4.1503

Hodowla roślin odpowiedzią na wyzwania związane ze zmianami klimatu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (ala) | redakcja@agropolska.pl
17-03-2020,10:00 Aktualizacja: 17-03-2020,10:21
A A A
Corteva Agriscience uważa, że zaawansowane techniki hodowli roślin pozwolą zwiększyć ich odporność na zmiany klimatu oraz zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe. Geoff Graham, szef globalnego działu hodowli roślin w firmie Corteva Agriscience, mówił o innowacjach w rolnictwie na tegorocznym Forum Perspektyw Rolniczych Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA), które odbyło się 20-21 lutego w  Virginii.  
 
Zdaniem Geoffa Grahama zaawansowane techniki hodowli roślin oraz sukcesy w zakresie poprawy wydajności upraw - w rozwiniętych regionach - wyznaczają kierunek działań służących zarządzaniu zagrożeniami związanymi z brakiem bezpieczeństwa żywnościowego oraz niestabilnością klimatu na świecie. Forum USDA koncentruje się na innowacjach w sektorze rolnictwa. 
 
nasiona kukurydzy, marka nasion Brevant, Corteva Agriscience, Pioneer, Paweł Trawiński, Centrum SAT, Lumiposa

Corteva inwestuje w nasiona. Nowa marka w Polsce

Firma Corteva Agriscience ogłosiła wprowadzenie na polski rynek nowej globalnej marki nasion - Brevant. Wcześniej została zaprezentowana w wielu uprawach w Ameryce Łacińskiej, w Kanadzie, w Indiach, na Ukrainie, w Rosji, w Niemczech oraz we...
Wcześniej tego samego dnia Sonny Perdue, amerykański sekretarz ds. rolnictwa  ogłosił „Program innowacji w sektorze rolnictwa”. Uwagi Geoffa Grahama zostały przedstawione w ramach sesji poświęconej zarządzaniu ryzykiem i zapewnieniu zrównoważonego rozwoju w produkcji rolnej.
 
- Wydajność produkcji rolnej nie tylko ma zasadnicze znaczenie dla zaspokojenia potrzeb rosnącej populacji, ale jest również kluczowym narzędziem radzenia sobie ze zmianami klimatu - powiedział Graham. - Dowiedliśmy, że innowacyjne technologie hodowli, takie jak markery molekularne, dokładne fenotypowanie, analiza predykcyjna, biotechnologia, CRISPR i narzędzia cyfrowe mogą pomóc rolnictwu w skuteczniejszym stawieniu czoła wyzwaniom wynikającym z ekstremalnych warunków klimatycznych. 
 
Martin Barbre, dyrektor Agencji Zarządzania Ryzykiem USDA, przewodniczył dyskusji panelowej na temat „łagodzenia ryzyka produkcyjnego” przeprowadzonej podczas forum. W jej trakcie, omawiano przede wszystkim wyzwania stojące przed rolnikami i osobami podejmującymi decyzje na szczeblu rządowym w sezonach wegetacyjnych charakteryzujących się ekstremalnymi warunkami pogodowymi. 
 
Jak zauważył 2019 r. był jednym z najbardziej deszczowych w historii rolnictwa, podczas gdy 2012 r. był jednym z najbardziej suchych. Pomimo rosnącej niestabilności pogodowej, całkowita wydajność upraw konsekwentnie wykazuje tendencję wzrostową. 
 
Belkar, Korvetto, Arylex, Corteva Agriscience

Belkar i Korvetto, czyli herbicydy Corteva Agriscience dostępne w Polsce

Cztery innowacyjne środki ochrony roślin do upraw zbóż i rzepaku - oto tegoroczne nowości firmy Corteva Agriscience, czyli działu rolniczego DowDuPont oferowane na polskim rynku. Szczegółowa prezentacja odbyła się 2 lutego w Warszawie...
Graham podkreślił, że prawie siedmiokrotny wzrost średnich zbiorów kukurydzy osiągnięty w Ameryce Północnej od 1920 r. oznacza, że wyprodukowaliśmy mnóstwo dodatkowych ton tego zboża bez zwiększania areału upraw. W ciągu ostatniego stulecia, wydajność produkcji zwiększyła się ze średnio z 1,6 do 10,7 t na hektar. Delegat Corteva Agriscience zwrócił też uwagę, że gdyby 20 krajów będących największymi producentami kukurydzy na świecie zwiększyło wydajność produkcji do poziomu amerykańskiego sprzed 20 lat, odpowiadałoby to dodatkowym 40 mln t z areału upraw.
 
- Zbieramy więcej plonów przy mniejszych nakładach - wskazywał Graham. - Jednak problem braku bezpieczeństwa żywnościowego oraz zmienność klimatyczna nie wpływają jednakowo na sytuację na świecie i powinniśmy również pracować nad rozwojem nowych systemów upraw dostosowanych do warunków lokalnych. 
 
- Będzie to wymagało sięgnięcia po wszystkie narzędzia, którymi dysponujemy, jak również otwartej i przejrzystej komunikacji ze społeczeństwem, środowiskiem akademickim, władzami i przedsiębiorstwami prywatnymi - oświadczył Graham. - Poszczególne technologie są tylko narzędziami, ale wspólnie tworzą rozwiązania dla najpoważniejszych światowych wyzwań.
 
W panelu uwzględniono także uwagi byłego klimatologa stanu Illinois, Jima Angela, oraz szefa wydziału ds. upraw Krajowej Służby Statystyki Rolniczej (NASS) USDA, Lance’a Honiga. Materiały z sesji są dostępne na stronie internetowej USDA.
 
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement