Grupa Azoty podpisała umowę w sprawie przeładunku siarki na eksport

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-02-2017,9:40 Aktualizacja: 27-02-2017,9:56
A A A

Przeładunek ponad 300 tys. ton siarki rocznie na eksport zakłada umowa podpisana przez dwie spółki należące do koncernu chemicznego Grupy Azoty - Siarkopol oraz Bałtycką Bazę Masową. Umożliwia to GA eksport siarki bez konieczności płacenia za te usługi innym podmiotom.

Umowa o współpracy podpisana w Puławach dotyczy świadczenia przez Bałtycką Bazę Masową (spółka zależna Grupy Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" S.A.) na rzecz spółki Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki "Siarkopol" w Grzybowie (spółka zależna Grupy Azoty S.A.) usług przeładunkowo-składowych siarki granulowanej i pastylkowanej.

azoty puławy, grupa azoty, puławy, Jacek Janiszek, piotr rybak

Grupa Azoty Puławy inwestuje w przyszłość

Grupa Azoty Puławy kolejny raz wsparła finansowo Szpital Specjalistyczny w Puławach. Przekazany milion złotych zostanie zostanie przeznaczony m.in. na modernizację oddziału położniczo-ginekologicznego. Jacek Janiszek, prezes zarządu spółki...

Rozpoczęcie załadunku ma nastąpić w pierwszym kwartale 2018 r. Do portu w Gdyni siarka będzie dostarczana koleją. Umowa ma obowiązywać do końca 2023 r.

- Umowa powoduje, że wykorzystujemy swój potencjał, który mamy w różnych miejscach i zostawiamy w Grupie marże oraz środki, które byłyby przeznaczane gdzieś w otoczenie, do innych podmiotów - powiedział Wojciech Wardacki, prezes Grupy Azoty.

Krzysztof Homenda, wiceprezes Zakładów Azotowych Puławy podkreślił, że podpisana umowa przynosi korzyści dla obu spółek i daje impuls do rozwoju Bałtyckiej Bazie Masowej (BBM).

- Ponad 300 tys. ton siarki, które będzie przeładowywane w BBM to jest szansa i możliwość rozwojowa. Żeby można było przeładować taką ilość siarki, BBM musi podjąć działania inwestycyjne. Spółka dzięki temu rozwija swoje aktywa. Pozostawienie marży w Grupie umożliwia te inwestycje - powiedział Homenda.

Bałtycka Baza Masowa to spółka powołana w 1997 r. przez Port Gdynia Holding oraz Zakłady Azotowe Puławy w celu obsługi eksportu polskich produktów chemicznych, a w szczególności nawozów sztucznych.
Grupa Azoty, giełda, FTSE4Good Emerging, FTSE Russell, Paweł Łapiński

Grupa Azoty członkiem FTSE4Good Emerging Index

Grupa Azoty weszła w skład indeksu FTSE4Good Emerging, co zostało poprzedzone gruntowną oceną stosowanych działań z zakresu środowiska, kwestii socjalnych i społecznych i zarządzania na poziomie korporacyjnym, przeprowadzoną w kwietniu 2015 i lutym...

Bazę tworzą specjalistyczne terminale przeładunkowo-składowe do obsługi ładunków płynnych i sypkich, usytuowane w Porcie Gdynia. Roczne zdolności przeładunkowe BBM wynoszą ponad 1 mln ton. Ponad 70 proc. przychodów Baza uzyskuje z usług dla Grupy Azoty (kilkaset tysięcy ton w skali roku).

Prezes BBM Mirosław Turzyński powiedział, że, aby obsłużyć siarkę w takiej ilości "jako ładunek dość trudny, niekiedy niebezpieczny", potrzebne są inwestycje dostosowujące do tego terminale BBM. Mają być one przeprowadzone do końca roku, a ich koszty mają sięgnąć kilkunastu mln zł.

Zaznaczył, że przeładunek siarki w BBM będzie się odbywał w magazynie zakrytym (obecnie odbywa się to w zasobni otwartej), spełniającym najwyższe standardy bezpieczeństwa.

Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki "Siarkopol" S.A. (od 2013 r. w Grupie Azoty) są obecnie jedynym przedsiębiorstwem w kraju i na świecie prowadzącym kopalniane wydobycie siarki - ok. 800 tys. ton rocznie. Eksport stanowi ok. 80 proc. obrotów rocznych spółki. Siarka sprzedawana jest też do zakładów z Grupy Azoty.

Tomasz Hinc, wiceprezes GA zapytany o to, jakie oszczędności przyniesie podpisana umowa, nie chciał podawać konkretnych cyfr, ale oszacował tę kwotę na kilkanaście mln zł. - To są pieniądze, które zostaną Grupie Azoty - zaznaczył.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu