Susza znacznie zmniejszyła plony zbóż i rzepaku

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Lach PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
20-12-2021,13:35 Aktualizacja: 20-12-2021,13:38
A A A

Susza, która w tym roku nawiedziła Kanadę, nawet o 1/3 zmniejszyła plony zbóż i rzepaku - wynika z najnowszych danych urzędu Statistics Canada. Rząd ostrzega, że problemy związane m.in. z dostępnością i jakością wody będą się pogłębiać i z czasem pociągać za sobą coraz wyższe koszty.

"Pomimo sprzyjających wiosennych warunków zasiewów na większości terytorium Kanady wyjątkowo sucha i gorąca pogoda wpłynęła na rozwój roślin podczas sezonu wzrostu w zachodniej części kraju" - podkreślili statystycy.

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, fantomy krowy i klaczy,Jolanta Cianciara, Artur Niedźwiedź

Fantomy krowy i klaczy przyleciały z Kanady

Dwa fantomy - krowy i klaczy - są na wyposażeniu pracowni symulacyjnego kształcenia weterynarzy na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Urządzenia zostały sprowadzone z Kanady. - Fantomy są naturalnej wielkości, a w nich są imitacje...

Największy w stosunku do poprzedniego roku spadek zbiorów wielu roślin uprawianych głównie w zachodniej Kanadzie był efektem suszy. Zbiory pszenicy spadły średnio przez rok o 38,5 proc., jęczmienia (choć wzrósł obszar zasiewów) o 35,5 proc., a owsa o 43 proc. Produkcja rzepaku, innego z głównych towarów eksportowych, poleciała w dół o 35,4 proc., mimo zwiększenia terenów upraw.

Warunki sprzyjały natomiast uprawom kukurydzy na ziarno, której produkcja zwiększyła się średnio o 3,1 proc.

Rząd powołał w tym roku Canada Water Agency, agencję zajmującą się zarządzaniem zasobami wodnymi kraju, w tym dla rolnictwa. Rozwój agencji był jednym z priorytetów przedstawionego w listopadzie expose władz po wyborach.

W sierpniu uruchomiony został też nowy fundusz w wysokości 200 mln dolarów kanadyjskich, przeznaczony na projekty rozwiązań dla rolnictwa.

Uniwersytet Guelph i Uniwersytet Dalhousie, które od 12 lat przygotowują coroczną prognozę dotyczącą rynku żywności, dwa lata temu alarmowały, że z powodu zmian klimatu rosną ceny żywności. W najnowszym raporcie oszacowano, że w 2022 roku przeciętna kanadyjska rodzina zapłaci za żywność o 966 CAD więcej niż w 2021.

- Wyzwaniem są wysokie koszty transportu, zmniejszone możliwości dostaw statkami i niedobory zatrudnienia. Susza i pożary w 2021 r. (...) pogorszyły problemy z dostawami - powiedział dr Simon Somogyi z Uniwersytetu Guelph, współautor raportu.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE