Pożniwne wypalanie przyczyną chorób i miliardowych strat

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Paweł Wernicki PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-03-2019,8:45 Aktualizacja: 06-03-2019,8:57
A A A

Zanieczyszczenie powietrza przez wypalanie resztek pożniwnych powoduje na terenie północnych Indii straty obliczane na 30 miliardów dolarów rocznie i stwarza zagrożenie dla zdrowia.

Badania, obejmujące ponad 250 tys. osób w różnym wieku (mieszkańców wsi i miast) i wykorzystujące dane zarejestrowane przez satelity NASA, przeprowadzili w północnych Indiach naukowcy z International Food Policy Research Institute (IFPRI) i instytutów partnerskich.

wypalanie traw, pożar uli, pożar pasieki, Dąbrówka, gmina Rzezawa

Miliony pszczół zginęły przez ludzką głupotę. Pożar nieużytków strawił ule

W pożarze nieużytków w Dąbrówce (gm. Rzezawa, woj. małopolskie) spłonęły ule, a w nich miliony pszczół. Właściciel pożytecznych owadów wstępnie oszacował straty na około 65 tys. złotych. Tradycyjnie o tej porze roku w...

Jak informuje "International Journal of Epidemiology" wykazali, że wiodącym czynnikiem ryzyka dla ostrych infekcji dróg oddechowych (ARI) jest zamieszkiwanie w dystryktach (jednostki administracyjne mniejsze od stanu), gdzie powietrze jest zanieczyszczone przez intensywne spalanie pozostałości upraw (CRB).

Problem dotyczy zwłaszcza dzieci w wieku poniżej 5 lat. Poza tym spalanie CRB prowadzi w tym regionie (stany Harian, Pendżab i Delhi) do strat ekonomicznych przekraczających 30 mld USD rocznie.

Jak zaznaczają autorzy badań zła jakość powietrza jest ogólnoświatowym problemem zdrowotnym. W Delhi poziom cząstek stałych w powietrzu w niektóre dni przekracza nawet do 20 razy próg bezpieczeństwa ustalony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Wśród innych czynników do złej jakości powietrza w stolicy Indii szczególnie przyczynia się dym ze spalania przez rolników resztek pożniwnych w stanach Hariana i Pendżab. To z jego powodu ryzyko ARI jest trzykrotnie wyższe w przypadku osób mieszkających w dystryktach, gdzie to się dzieje.

produkcja mleka, wzrost produkcji, Indie, mleko surowe

Światowa produkcja mleka wzrośnie głównie za sprawą Indii

Produkcja mleka w krajach azjatyckich do końca br. wzrośnie o 2,1 proc., z czego w Indiach o 3,9 proc. Jednocześnie Indie staną się największym światowym producentem tego surowca.   Światowa produkcja mleka zwiększy się o 1,4 proc. do 833,5...

Naukowcy badali również inne szkodliwe czynniki, takie jak odpalanie petard z okazji święta Diwali (które to święto zazwyczaj zbiega się z terminem wypalania resztek pożniwnych) oraz natężenie ruchu pojazdów silnikowych.

W ciągu 5 lat straty ekonomiczne na skutek spalania resztek pożniwnych i odpalania petard szacowane są na 190 mld USD, czyli prawie 1,7 procent PKB Indii.

- Zanieczyszczenie powietrza podczas zimowych miesięcy w północnych Indiach doprowadziło do zagrożenia zdrowia publicznego. Spalanie resztek przyczynia się do zanieczyszczenia i spowoduje z czasem wzrost kosztów opieki zdrowotnej - powiedział jeden z autorów badania, Suman Chakrabarti.

Inni naukowcy podkreślają, że zanieczyszczenie to nie tylko problem mieszkańców miast - mieszkańcy wiosek są pierwszymi ofiarami spalania resztek pożniwnych.

Spalanie resztek pożniwnych jest powszechną praktyką. Rolnicy próbują zmaksymalizować wydajność przez sadzenie kolejnych upraw tak szybko, jak to możliwe (na ogół zboża po ryżu). Aby szybko wyczyścić pole, palą resztki zamiast tradycyjnie usuwać je ręcznie. Dotychczasowe wysiłki władz nie dają wyników, także dlatego, że rolnicy nie mają skutecznej i taniej alternatywy dla wypalania.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement