Żubry wracają do Puszczy Rominckiej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Marcin Boguszewski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-03-2021,13:05 Aktualizacja: 10-03-2021,13:09
A A A

Do Puszczy Rominckiej sprowadzono pierwsze 4 żubry, do których z czasem zostaną dołączone kolejne osobniki, żeby utworzyć nowe stado na tym terenie - poinformowało mazurskie Nadleśnictwo Gołdap.

Nadleśniczy Daniel Chochulski przekazał, że sprowadzone zwierzęta to dwie krowy z dwoma cielętami. Przyjechały pod koniec tygodnia z Puszczy Boreckiej. Podróż zniosły bardzo dobrze. Nie widać żadnych niepojących oznak w ich zachowaniu.

Skieblewo, powiat augustowski, żubry, hodowla bydła

Rolnicy mają problem. Żubry wyjadają karmę dla bydła

Żubry podchodzą pod same gospodarstwa i stołują się tam, wyjadając karmę dla zwierząt hodowlanych. Mieszkańcy Skieblewa (pow. augustowski, woj. podlaskie) mają dość i żądają działań ze strony samorządu i leśników. Portal iskokolka.eu podaje,...

Żubry zostały umieszczone w leśnej zagrodzie adaptacyjnej o powierzchni 4 ha. Spędzą tu prawdopodobnie około półtora miesiąca. Gdy przystosują się do nowego środowiska, zostaną wypuszczone na wolność.

Przygotowania leśników do reintrodukcji żubra w Puszczy Rominckiej trwały od kilku miesięcy. Przywiezione w okolice Gołdapi zwierzęta zostały wytypowane przez zespół naukowców, pracowników Lasów Państwowych i lekarzy weterynarii.

Są to osobniki zdrowe, rokujące na założenie nowego, silnego i odpornego stada. Z czasem zostaną tu sprowadzone kolejne dziko żyjące krowy i byk, które mają być odłowione ze stad żyjących w Puszczy Knyszyńskiej i Boreckiej.

Jarosław Krawczyk, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku poinformował, że sprowadzone do Puszczy Rominckiej krowy mają założone obroże telemetryczne z nadajnikiem GPS.

- Obroże dostarczają informacji o położeniu całego stada, gdyż samice żubra przemieszczają się wraz z nim i bardzo rzadko zdarzają im się samotne wędrówki. Dzięki telemetrii można obserwować także zachowanie poszczególnych krów po urodzeniu cielaka - wyjaśnił.

Puszcza Białowieska, liczenie żubrów, Katarzyna Daleszczyk, Białowieski Park Narodowy

Zimowa inwentaryzacja żubrów zakończona. Ilu osobników doliczono się?

715 osobników, w tym 70 młodych urodzonych w 2020 roku doliczono się w czasie inwentaryzacji żubrów żyjących na wolności w polskiej części Puszczy Białowieskiej. Doroczne liczenie żubrów jest przeprowadzane zawsze zimą....

Przekazał też, że głównym celem reintrodukcji - ponownego wprowadzenia gatunku w miejsce, w którym kiedyś występował - jest zapewnienie jak najlepszych warunków do bytowania żubrów.

Zadania wykonywane są w ramach projektu "Kompleksowa ochrona żubra w Polsce". Należy do nich m.in zapewnienie odpowiedniej opieki weterynaryjnej, zimowe dokarmianie, koszenie oraz uprawa łąk, a także przygotowanie niezbędnej infrastruktury.

Jak przypomniał, w ostatnich latach nastąpił wyraźny rozwój populacji żubra w Polsce i na świecie. Według danych z 2019 r. w naszym kraju żyje obecnie ponad 1,8 tys. osobników, z których zdecydowana większość zamieszkuje lasy we wschodniej części kraju.

- Ten sukces jest wynikiem realizacji wielu projektów ochrony gatunku w poszczególnych krajach, a także ścisłej współpracy międzynarodowej - zaznaczył Krawczyk.

Puszcza Romincka to duży kompleks leśny w północno-wschodniej części woj. warmińsko-mazurskiego, przy granicy z obwodem kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej. Zajmuje powierzchnię 36 tys. ha, przy czym tylko około 13 tys. ha znajduje się po polskiej stronie.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu