Znowu wścieklizna. Inspekcja wyznaczyła obszar zagrożony

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
20-08-2018,10:45 Aktualizacja: 21-08-2018,14:01
A A A

Służby weterynaryjne stwierdziły kolejne w tym roku ognisko wścieklizny na terenie Polski. Tę śmiertelnie groźną chorobę wykryto tym razem u nietoperza w powiecie ostródzkim (woj. warmińsko-mazurskie).

W lipcu pisaliśmy o takim przypadku w Krotoszynie (woj. wielkopolskie). A - jak się okazało - mniej więcej w tym samym czasie martwego nietoperza, u którego później stwierdzono wirusa, znalazł także mieszkaniec Wrześni (również Wielkopolska). Na obu terenach wyznaczono obszary zagrożenia i ostrzeżono mieszkańców.

wścieklizna, zagrożenei wścieklizną, wielkopolskie, psy, koty, bydło

Uwaga, wścieklizna. Gospodarze muszą pilnować zwierząt

Powiatowy lekarz weterynarii w Krotoszynie (woj. wielkopolskie) Anna Lis-Wlazły wydała rozporządzenie w sprawie wyznaczenia ogniska wścieklizny i obszaru nią zagrożonego. Groźną chorobę stwierdzono u znalezionego padłego nietoperza. W...

Teraz takie ostrzeżenie trafiło do mieszkańców terenów pod Ostródą. Przeprowadzone badanie laboratoryjne padłego nietoperza, znalezionego na prywatnej posesji w miejscowości Zwierzewo, wykazało bowiem wściekliznę.

Oznaczony specjalnymi tablicami obszar zagrożenia obejmuje:

  • od zachodu od miejscowości Lubajny, przez Marciniaki do Idzbarka
  • od południa od miejscowości Idzbark, przez Stare Jabłonki do granicy z gminą Łukta
  • od wschodu od granicy z gminą Łukta, przez drogę prowadzącą od miejscowości Plichta do Leśniczówki "Orlik"
  • od północy od drogi Plichta-Leśniczówka "Orlik" przez Międzylesie do Lubajn

W komunikacie ostródzkiego Powiatowego Inspektoratu Weterynarii można przeczytać, że zamieszkiwanie nietoperzy w pobliżu siedlisk ludzkich, lasów, parków i zabudowań, a nawet bytowanie w szczelinach budynków mieszkalnych jest zjawiskiem naturalnym. Podlegają one zresztą ścisłej ochronie gatunkowej.

wścieklizna, szczepionka, lisy, małopolskie, szczepionka dla lisów, wścieklizna w lesie

Lisy zostaną zaszczepione przeciw wściekliźnie

Lisy wolno żyjące w Małopolsce zostaną zaszczepione przeciw wściekliźnie - podały małopolskie służby weterynaryjne w komunikacie. Dzięki tym działaniom w regionie systematycznie maleje liczba przypadków tej choroby wśród dzikich...

"Nietoperze, tak jak inne ssaki są wrażliwe na zakażenie wirusem wścieklizny, ale ryzyko transmisji zarazka, czyli przenoszenia wirusa między zwierzętami jest niewielkie. U chorych nietoperzy obserwuje się utratę zdolności lotu, nadpobudliwość na dotyk i dźwięk, przewracanie się na grzbiet i aktywność dzienną niespotykaną u zdrowych osobników. Nietoperze nie wykazują agresji" - wskazano w komunikacie.

Inspektorat zaznacza jednak, że kontakt fizyczny z tak zachowującym się nietoperzem może stwarzać ryzyko zakażenia wścieklizną. W obrębie obszaru zagrożonego w ogóle należy unikać kontaktu ze zwierzętami dzikimi.

Trzeba ponadto trzymać psy i koty w zamknięciu, pozostawić zwierzęta gospodarskie w okólnikach na zamkniętych wybiegach oraz poddać szczepieniu przeciwko wściekliźnie wszystkie pieski, które we właściwym czasie nie zostały zaszczepione.

Służby weterynaryjne apelują, by w przypadku znalezienia na obszarze zagrożonym martwego nietoperza lub innego dzikiego ssaka powiadomić sołtysa, wójta, policję lub powiatowego lekarza weterynarii.

Wścieklizna to śmiertelna wirusowa choroba zakaźna zwierząt (niektórych ssaków), mogąca przenieść się na człowieka. Jest na nią szczepionka, ale nie ma skutecznego leku.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu