Znana sieć wykorzystuje przewagę kontraktową wobec swoich dostawców?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Małgorzata Werner-Woś PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
18-11-2020,17:00 Aktualizacja: 18-11-2020,23:22
A A A

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zarzucił spółce SCA PR Polska - odpowiedzialnej w ramach grupy kapitałowej za zakupy w sieci Intermarche - nieuczciwe wykorzystywanie swojej przewagi kontraktowej wobec dostawców produktów rolno-spożywczych - poinformował Urząd w komunikacie.

Jak podano, postępowanie jest efektem wcześniejszych analiz UOKiK w zakresie praktyk związanych z wykorzystywaniem przewagi kontraktowej przez blisko 100 największych podmiotów z branży rolno-spożywczej.

skup jabłek, zmowa cenowa na rynku jabłek,Świętokrzyska Izba Rolnicza, uokik

Zmowa cenowa na jabłkach? Ministerstwo uruchamia UOKiK

Ministerstwo rolnictwa wystąpiło do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o podjęcie działań w sprawie ewentualnej zmowy cenowej i spekulacji przy skupie jabłek. Komunikat w tej sprawie przekazała Krajowa Rada Izb Rolniczych. "Mając...
Urząd wskazał, iż dzięki tej interwencji większość przedsiębiorców wypłaciła zaległe pieniądze dostawcom na łączną kwotę ponad pół miliarda złotych, a także usunęła kwestionowane zapisy z polityk handlowych oraz zawartych kontraktów.

Podkreślił, iż jednym z przedsiębiorców, którzy nie uregulowali zaległych zobowiązań, jest SCA PR Polska (SCA) - spółka odpowiedzialna za zakupy w sieci Intermarche. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny postawił jej zarzuty nieuczciwego wykorzystania przewagi kontraktowej.

Z ustaleń Urzędu wynika, że przedsiębiorca mógł wykorzystywać swoją pozycję negocjacyjną wobec dostawców produktów rolno-spożywczych. Po pierwsze - wymieniał komunikat - ma wobec nich znaczne opóźnienia w płatnościach, które mogą sięgać nawet kilkunastu milionów złotych.

Ponadto, w przypadku rozbieżności co do ceny lub ilości towaru na wystawionej fakturze, spółka nie płaci dostawcom za cały zafakturowany towar do czasu wyjaśnienia sytuacji. Zdaniem Prezesa Urzędu to praktyka niezgodna z dobrymi obyczajami, ponieważ zobowiązanie podmiotu za część bezsporną powinny być uregulowane w terminie płatności.

skup zboża i rzepaku, przewaga kontraktowa na rynku zbóż, uokik, tomasz chróstny, krir

Nieuczciwe skupy zbóż? UOKiK prowadzi "śledztwo"

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podejrzewa wykorzystywanie przewagi kontraktowej ze strony trzech dużych firm na rynku dostaw zbóż i rzepaku. Tomasz Chróstny, prezes UOKiK poinformował Krajową Radę Izb Rolniczych,...
Zastrzeżenia Urzędu budzi również długotrwałe wyjaśnianie rozbieżności w niektórych przypadkach, czego efektem było nieuzasadnione wydłużanie terminów zapłaty, gdyż zdarzało się, że trwało to nawet od kilku do kilkunastu miesięcy, a w skrajnych przypadkach prawie dwa lata.

"Wydłużanie terminu płatności może być formą kredytowania się spółki SCA, w sytuacji w której otrzymała już produkty i może je sprzedać. Jest to działanie niekorzystne dla dostawców towarów rolno-spożywczych do sklepów Intermarche. Brak terminowej zapłaty naraża ich na utratę płynności finansowej oraz zwiększa istotnie ryzyko upadłości. Naszą rolą jest bronić dostawców sieci handlowych tak, aby terminowo otrzymywali zapłatę za zrealizowane dostawy" - ocenił Prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany w komunikacie.

Urząd wskazał także, że za nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej grozi kara do 3 proc. rocznego obrotu przedsiębiorcy.

W komunikacie podkreślono, iż nie są to jedyne działania Prezesa UOKiK względem przedsiębiorców, którzy nie płacą na czas swoim kontrahentom - Urząd prowadzi obecnie 72 postępowania na podstawie ustawy dotyczącej zatorów płatniczych.

UOKiK przypomniał również, iż firmy i rolnicy w branży rolno-spożywczej, którym duzi kontrahenci narzucają niekorzystne warunki współpracy wykorzystując swoją przewagę, mogą zwrócić się po pomoc do Urzędu.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj