Nieuczciwe skupy zbóż? UOKiK prowadzi "śledztwo"

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
21-09-2020,11:15 Aktualizacja: 21-09-2020,11:20
A A A

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podejrzewa wykorzystywanie przewagi kontraktowej ze strony trzech dużych firm na rynku dostaw zbóż i rzepaku.

Tomasz Chróstny, prezes UOKiK poinformował Krajową Radę Izb Rolniczych, Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych i Krajową Federację Producentów Zbóż, że posiada informacje dotyczące możliwości stosowania przez spółki z Warszawy, Bydgoszczy i Gdyni praktyk, które mogą zostać uznane za nieuczciwe w rozumieniu ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi.

zmowa na rynku pasz, Polmass, Ekoplon , tomasz chróstny, uokik

Zmowa na rynku pasz. UOKiK nałożył milionowe kary

UOKiK nałożył łącznie ponad 17 mln zł kary dla producentów pasz dla zwierząt - firm Polmass i Ekoplon - za porozumienia ograniczające konkurencję - poinformował Urząd w środę w komunikacie. Według Urzędu Ochrony Konkurencji i...

"W związku z powyższym prezes UOKiK chciałby zapoznać się z głosem producentów zbóż i rzepaku. Państwa stanowisko może w sposób wydatny pomóc ocenić i usunąć ewentualne negatywne zjawiska występujące na rynku dostaw zbóż" - czytamy w piśmie Urzędu do rolniczych organizacji.

Poproszono w nim o odpowiedź na kilka pytań, m.in. o stosowanie praktyk naruszających w relacjach handlowych dobre obyczaje i interesy dostawców zbóż i rzepaku np. w odniesieniu do postanowień umownych dotyczących klauzuli siły wyższej, kar umownych bądź badania jakości produktów rolno-spożywczych.

UOKiK zapytał też choćby o wpływ pandemii koronawirusa na realizację umów dostawy, sprzedaży, kontraktacji zbóż.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj