Zatrudnienie i zarobki idą w górę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-03-2016,8:35 Aktualizacja: 17-03-2016,9:15
A A A

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było w lutym wyższe o 2,5 proc. w stosunku rocznym. W sektorze przedsiębiorstw pracowało 5 mln 711,2 tys. osób. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) było wyższe o 3,9 proc. i wyniosło 4 tys. 137,55 zł.

Zdaniem Romana Przasnyckiego, analityka Gerda Broker to rekordowo wysoki poziom. - Z tego wynika, że firmy coraz chętniej zwiększają liczbę etatów, a zjawisko to nabiera dynamiki, w styczniu przybyło ich bowiem 2,3 proc. To potwierdza utrzymywanie się widocznej już od dwóch lat pozytywnej tendencji i dobrze rokuje koniunkturze gospodarczej - zauważył.

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, stopa bezrobocia, miejsca aktywizacji zawodowej

Stopa bezrobocia w lutym wyniosła 10,3 procenta

Stopa bezrobocia rejestrowanego w lutym wyniosła 10,3 proc., czyli podobnie jak w styczniu - podało we wtorek Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dla porównania przed rokiem wynosiła 11,9 proc. Bezrobocie na poziomie...

Ekspert podkreślił, że firmy nie tylko chętniej zatrudniają nowych pracowników, ale są skłonne więcej im płacić. Zauważył, że dane są lepsze niż się spodziewano. - Wszystko wskazuje więc na to, że można z większym optymizmem patrzeć na perspektywy wzrostu gospodarczego - dodał.

Narodowy Bank Polski i niektóre zespoły analityczne zagranicznych instytucji finansowych szacują, że polska gospodarka może w tym roku wzrosnąć o co najmniej o 3,8 proc., a przy sprzyjających okolicznościach w globalnej gospodarce, możliwy jest wzrost sięgający około 4 proc.

Według Krzysztofa Inglota z Work Service mimo okresu zimowego, najnowsze dane GUS potwierdzają, że mamy do czynienia ze stabilną sytuacją na rynku pracy. - Tak dobre dane stanowią optymistyczną zapowiedź przed nadchodzącą wiosną. Szczególnie, że co czwarta firma zapowiada rekrutacje, a 13,5 proc. pracodawców planuje podwyżki - zaznaczył w komentarzu.

Zauważył, ciepła zima przełożyła się na niewielkie zmiany sezonowe, co - jego zdaniem - jest zapowiedzią utrzymania pozytywnego trendu na wiosnę.- Z naszych badań wynika, że 24,9 proc. firm planuje w kolejnych miesiącach prowadzić rekrutacje w celu utrzymania lub zwiększenia zatrudnienia. Pracodawcy wskazują największe zapotrzebowanie na pracowników niższego szczebla. 2/3 firm będzie otwierać rekrutację na takie stanowiska - prognozuje Inglot.

Jego zdaniem rosnąca presja płacowa i deficyty wykwalifikowanych pracowników wymuszają wzrost wynagrodzeń.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu