Stopa bezrobocia w lutym wyniosła 10,3 procenta

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-03-2016,12:15 Aktualizacja: 08-03-2016,12:42
A A A

Stopa bezrobocia rejestrowanego w lutym wyniosła 10,3 proc., czyli podobnie jak w styczniu - podało we wtorek Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dla porównania przed rokiem wynosiła 11,9 proc.

Bezrobocie na poziomie jednocyfrowym utrzymuje się w sześciu województwach - przede wszystkim w wielkopolskim (6,6 proc.), śląskim (8,5 proc.) oraz mazowieckim (8,8 proc.).

Ministerstwo podało, że w minionym miesiącu pracodawcy zgłosili do urzędów pracy niemal 129 tys. ofert zatrudnienia. To o ponad 48 proc. więcej w porównaniu do stycznia - wynika z szacunków resortu. Tak dobrego wyniku nie było od września 2015 r.

praca, zatrudnienie, wynagrodzenie, gospodarka, płace, rynek pracy

W tym roku to pracownicy mogą dyktować warunki zatrudnienia

Miniony rok okazał się bardzo dobry dla rynku pracy. Polska biła kolejne rekordy wysokości wskaźników zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw dochodząc do 5,6 mln zatrudnionych w firmach powyżej 9 osób. Uzyskaliśmy najniższy poziom...

"Luty jest kolejnym miesiącem systematycznego wzrostu liczby zgłaszanych przez pracodawców wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. W porównaniu do stycznia odnotowano wzrost o ponad 48 proc. To wzrost liczby ofert pracy o prawie 42 tys. W lutym liczba ofert pracy była wyższa o ponad 33 proc. niż w analogicznym okresie roku ubiegłego" - czytamy w komunikacie.

Najwięcej ofert pracy zgłoszono w województwach mazowieckim (6,3 tys.), wielkopolskim i małopolskim (3,8 tys.). "Firmy chcą zatrudniać nowych pracowników. Trend ten nabiera cech trwałości. To bardzo optymistyczna oznaka ożywienia na lokalnych rynkach pracy. Świadczy też o wzroście zaufania pracodawców do usług urzędów pracy" - powiedziała, cytowana w komunikacie, Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

W urzędach pracy na koniec lutego zarejestrowanych było 1 mln 655,3 tys. osób, czyli o 7,8 tys. więcej w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!