Wzrost eksportu produktów rolno-spożywczych jest priorytetem

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
25-10-2018,8:50 Aktualizacja: 25-10-2018,9:09
A A A

Musimy szukać nowych rynków zbytu dla polskiej żywności i utrwalać naszą pozycję tam, gdzie już jesteśmy - powiedział w środę minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podczas spotkania z przedstawicielami Zagranicznych Biur Handlowych PAIH - poinformował resort w komunikacie.

Minister powiedział, że zgodnie z założeniami "Planu dla wsi", który zakłada zwiększenie produkcji rolnej w Polsce; chodzi przede wszystkim o pełne wykorzystanie potencjału polskiego rolnictwa.

wieprzowina, USA, eksport mięsa, trzoda chlewna, świnie, eksport mięsa

Ardanowski: nie możemy pozwolić sobie na stratę amerykańskiego rynku

Nie możemy pozwolić sobie na utratę amerykańskiego rynku, gdyż jest ważny dla eksportu polskiej wieprzowiny. Jeżeli będzie to konieczne pojadę do USA, by wyjaśnić sprawę - powiedział we wtorek PAP minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof...
- Nasze rolnictwo będzie rozwijane w sposób zrównoważony, z poszanowaniem środowiska, bioróżnorodności, ochrony klimatu, w oparciu o racjonalną gospodarkę wodą - zapewnił szef resortu rolnictwa i podkreślił, że osiągnięcie tych celów nie jest możliwe bez wzrostu eksportu.

- Staramy się pomagać wszystkim gospodarstwom w Polsce. Chcemy utrzymać małe gospodarstwa, które są stałym elementem naszej struktury rolnej. Zachęcam je do zwiększenia produkcji i uczestnictwa w sprzedaży w krótszych łańcuchach dostaw bezpośrednio do konsumenta końcowego, a także do restauracji, stołówek, agroturystyki, hoteli - mówił cytowany w komunikacie szef resortu rolnictwa.

Dodał, że wprowadzane są także nowatorskie rozwiązania dotyczące działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej czyli tzw. MOL. Upraszczane są procedury i znoszone niepotrzebne ograniczenia - zaznaczył.

Zdaniem ministra, atutem naszej żywności będzie wysoka jakość potwierdzona certyfikatami. - Będziemy intensywnie pracować nad tym, aby jak najwięcej polskich produktów znalazło się w różnego rodzaju międzynarodowych i krajowych systemach jakości - zapewnił.

[WIDEO] Minister Jan K. Ardanowski: potrzebna znacznie lepsza organizacja wśród rolników

mięso, eksport mięsa, KOWR, agrobiznes, rolnictwo, drób, wołowina, wieprzowina

Rośnie eksport produktów mięsnych z Polski. Na czele drób

Od początku roku notowany jest wzrost sprzedaży zagranicznej mięsa i jego przetworów. Największą dynamikę wzrostu zarówno wolumenu, jak i wartości eksportu odnotowano w przypadku drobiu. W okresie styczeń-lipiec 2018 r. z kraju...
Ardanowski poinformował że resort wyznaczył najbardziej rokujące kierunki eksportu żywności, choć będą brane pod uwagę również mniejsze rynki, na których będzie można sprzedać polskie produkty rolno-spożywcze.

Minister zapowiedział stworzenie "mapy potrzeb żywnościowych" dla krajów, w których działają polskie placówki dyplomatyczne i handlowe. Jak mówił, będzie to możliwe we współpracy z pracownikami Zagranicznych Biur Handlowych Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) oraz z radcami rolnymi ambasad, których proces rekrutacji już się rozpoczął.

Zauważył, że aby zidentyfikować potencjał rynku zbytu, trzeba poznać potrzeby żywnościowe poszczególnych krajów - panujące w nich zwyczaje żywieniowe, tradycje religijne i kulturowe.

Minister zaznaczył, że wzrost produkcji musi być połączony z promocją żywności i jest to jedno z głównych zadań Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

W ocenie Ardanowskiego w tym roku eksport polskich produktów rolno-spożywczych może osiągnąć wartość ok. 30 mld euro.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement