Województwo boi się ASF. Bariery zapachowe mają odstraszyć dziki

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marcin Szywała PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-10-2019,12:20 Aktualizacja: 02-10-2019,12:25
A A A

Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii zdecydował o rozmieszczeniu barier zapachowych odstraszających dziki wzdłuż Nogatu. Ma to przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się ASF.

Bariery to metalowe pręty metrowej wysokości. Znajdują się na nich koszyczki z gąbką nasączoną preparatem odstraszającym te zwierzęta. Na razie zostały rozmieszczone wzdłuż rzeki na odcinku od Pompowni w Osłonce do miejscowości Jazowa, ale planowane jest też rozmieszczenie od Jazowa do Michałowa.

ognisko asf, przypadek asf, wirus asf, trzoda chlewna

ASF. Większość nowych przypadków stanowią odstrzelone dziki

Główny lekarz weterynarii poinformował dzisiaj (27 września) o wystąpieniu 32 przypadków afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Przypadki ASF u dzików nr 2019/1690-2019/1721 zostały potwierdzone na podstawie wyników badań...

Jak poinformowały służby prasowe wojewody pomorskiego pręty z substancją zapachową rozstawiane są co 20-30 metrów, a ich zadaniem jest utrudnienie dalszego rozprzestrzeniania się wirusa na teren województwa pomorskiego i dalszych części kraju.

Wojewoda pomorski apeluje jednocześnie o zachowanie ostrożności i niedotykanie odstraszaczy.

Wirus ASF pojawił się w Polsce w połowie lutego 2014 r. Według danych Inspekcji Weterynaryjnej, w latach 2014-2018 z powodu wystąpienia ognisk rolnikom wypłacono 14 mln zł odszkodowań i zlikwidowano ponad 43 tys. sztuk świń.

W 2019 roku służby weterynaryjne potwierdziły już 46. ognisk choroby u świń i 1721 przypadków ASF u dzików.
 

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń będzie można znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu