Ważny dla rolników zbiornik powstanie później. Są problemy z wykonawcą

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
06-11-2016,9:15 Aktualizacja: 06-11-2016,11:22
A A A
 
Odra występująca z brzegów nie raz dała się mocno we znaki rolnikom, zalewając ich grunty. Sytuacja powinna się poprawić w dolinie rzeki od Raciborza aż po Wrocław. Powstać ma tam zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny, ale jego budowa opóźni się.
 
17 października Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach (RZGW) - pełniący w imieniu Skarbu Państwa rolę inwestora dla tego zadania - powiadomił o odstąpieniu od umowy z wykonawcą, firmą DRAGADOS S.A., podpisaną 18 czerwca 2013 r.

mała retencja, Lasy Państwowe, powódź, woda, potok Hołubelski

Projekty małej retencji przynoszą dobre efekty

Badania ekspertów potwierdzają, że przywracanie leśnym strumieniom ich naturalnego stanu ma sens. Przykładem jest potok Hołubelski (Nadleśnictwo Krasiczyn), w którym po wykonaniu prac renaturyzacyjnych odnotowano skokowy wzrost...
"Decyzja została podyktowana brakiem możliwości ukończenia kontraktu przez wykonawcę w założonym terminie (pierwotnie miała to być wiosna 2017 roku, później listopad 2018 roku - red.) i akceptowalnych kosztach, brakiem możliwości efektywnej współpracy z wykonawcą, przebiegającej z dochowaniem należytej staranności, poszanowaniem przepisów prawa powszechnego, wzajemnych zobowiązań oraz zasad właściwej współpracy przy realizacji inwestycji. Pomimo wyczerpania przez zamawiającego katalogu działań naprawczych, mających na celu wsparcie wykonawcy w ukończeniu kontraktu (w toku realizacji inwestycji napotkano obiektywne przeszkody), DRAGADOS S.A. jednoznacznie wskazał na brak faktycznego i skutecznego zamiaru wywiązania się z realizacji kontraktu" - podał w komunikacie gliwicki RZGW.
 
W sprawie inwestycji postępowanie prowadzi prokuratura, a zainteresowała się nią również Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Co dalej z budową?
 
- Planowany jest rok przestoju. Ten czas potrzebny jest na spisanie prac, opracowanie precyzyjnych projektów oraz wybranie nowego wykonawcy. W ciągu następnych dwóch lat, od jesieni 2017 r., będą wykonywane prace budowlane - powiedział Mariusz Gajda, wiceminister środowiska.

odra, retencja, przepust, wały, powódź

Lepsza retencja to bezpieczeństwo. Inwestycja za 45 mln zł

Część rolników z Dolnego Śląska nie będzie musiała drżeć przed zalaniem ich pól i domostw przez wodę z Odry. Udało się bowiem zrealizować projekt ,,Domaszków – Tarchalice – odtworzenie naturalnej retencji...
Jak poinformował, przewidywany termin zakończenia budowy zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz wyznaczono na drugą połowę 2019 r. Inwestycja będzie kontynuowana - choć były różne głosy w tej sprawie - zgodnie z założeniem, że będzie to zbiornik suchy. 
 
- Musimy kontynuować budowę zbiornika suchego z uwagi na sposób finansowania. Jeżeli przekształcilibyśmy na zbiornik mokry, musielibyśmy uzyskać od nowa wszystkie pozwolenia. To dodatkowo wstrzymałoby budowę zbiornika na 5-10 lat. Nie zamyka to jednak możliwości przekształcenia go w przyszłości w zbiornik mokry - tłumaczył wiceszef resortu.
 
Przedsięwzięcie pt. "Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny na rzece Odrze woj. śląskie (polder)" realizowane jest w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Rzeki Odry (POPDO). 
 
Ma zapewnić ochronę przeciwpowodziową dla ponad 2,5 mln ludności, wielu miast, wsi i pól uprawnych, położonych w województwach: śląskim, opolskim i dolnośląskim (od Raciborza aż po Wrocław).
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu