Projekty małej retencji przynoszą dobre efekty

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
02-12-2015,22:25 Aktualizacja: 02-12-2015,22:47
A A A

Badania ekspertów potwierdzają, że przywracanie leśnym strumieniom ich naturalnego stanu ma sens. Przykładem jest potok Hołubelski (Nadleśnictwo Krasiczyn), w którym po wykonaniu prac renaturyzacyjnych odnotowano skokowy wzrost liczebności ryb.

Projekty małej retencji prowadzone od kilku lat przez Lasy Państwowe zwykle kojarzą się z budową i modernizacją zbiorników wodnych. Ich zadaniem jest przeciwdziałanie nadmiernemu odpływowi wody oraz jej magazynowanie w lasach na okresy suszy.

karp,ryby,stawy,rybacy,karpie,stawy hodowlane

Zdrowy jak karp. Ryby z Polski nie mają sobie równych

Minęło 800 lat od założenia w Polsce pierwszych stawów hodowlanych. Odłów w podkrakowskim Tyńcu został z tej okazji wzbogacony o historyczną stylizacje oraz transport żywej ryby w drewnianych beczkach i na mchu. Celem jest...
Na nizinach kluczową rolę odgrywa właśnie retencjonowanie wody, w górach nie mniej ważne jest przeciwdziałanie erozji skarp, dróg i szlaków, które podczas ulewnych deszczy często ulegają podmyciu i rozmywaniu.

Innym istotnym założeniem projektów jest renaturyzacja cieków. Polega ona m.in. na odwracaniu procesu regulacji brzegów, a także likwidowaniu barier np. w postaci obiektów piętrzących wodę i niedostosowanych do wód wezbraniowych, które przerywają ciągłość biologiczną cieku.

Tak było w przypadku potoku Hołubelskiego, na którym w ramach zabiegów renaturyzacyjnych m.in. wyburzono ponad 3-metrowy betonowy jaz oraz przebudowano zniszczone przez powódź: most, brody i przepusty.

Aby ocenić skuteczność prac poprawiających stan koryta i zlewni potoku, objęto go monitoringiem przyrodniczym. Rezultaty okazały się bardzo obiecujące. Eksperci zaobserwowali znaczącą poprawę stanu ichtiofauny.

lasy państwowe, janusz zaleski, robert cyglicki

Lasy Państwowe zarobią ponad plan setki milionów złotych

Zysk netto Lasów Państwowych może być w bieżącym roku nawet o 300 mln zł większy od prognozowanego. W 2016 r. firma przeznaczy na sprzedaż dla przemysłu drzewnego ok. 31,7 mln m sześc. drewna, czyli o 700 tys. m sześc. więcej niż w br....
W trakcie badań wykonanych przed inwestycjami prowadzącymi do renaturyzacji potoku złowiono jedynie 80 ryb (reprezentujących 6 gatunków), z czego 64 w dolnym, względnie niezdegradowanym odcinku. W 2014, czyli rok po wykonaniu prac, złowiono aż 1 164 sztuki. Pojawiły się również nowe gatunki: brzana, różanka i piekielnica.

Usunięcie przeszkód uniemożliwiających migrację ryb w górę potoku nie tylko doprowadziło do zwiększenia ich liczebności, ale także spowodowało przesunięcie granicy zasięgów gatunków w górę potoku.

Ichtiolodzy spodziewają się dalszego przesuwania zasięgów - zwłaszcza dwóch dominujących gatunków: strzebli potokowej i śliża oraz rozwoju populacji pstrąga potokowego.

Ze względu na pozytywny wpływ projektów na środowisko Lasy Państwowe planują kontynuować ich realizację w kolejnych latach. Wartość aktualnie przygotowywanych przedsięwzięć szacuje się na blisko 400 mln zł.

źródło: Centrum Prasowe PAP

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu