Usługi weterynaryjne dla rolników przez całą dobę? Resort pracuje nad dofinansowaniem
W ministerstwie rolnictwa trwają analizy dotyczące zapewnienia całodobowych usług weterynaryjnych dla gospodarstw utrzymujących duże zwierzęta. Resort wystąpił w tej sprawie do samorządu weterynaryjnego.
Już o dawna hodowcy zwierząt gospodarskich podnoszą problem z dostępem do lekarzy weterynarii poza standardowymi godzinami pracy tych specjalistów. A przecież nagłe przypadki, jak zachorowania czy porody, mogą się pojawić się o dowolnej porze, także w niedzielę czy święta, w związku z czym usługi weterynaryjne także potrzebne są przez całą dobę. Straty wynikłe z ich braku (w postaci np. padnięcia zwierząt) przekładają się na portfele rolników i mogą zniechęcać ich do dalszego utrzymywania produkcji zwierzęcej.
Dofinansowanie do usług weterynarzy?
Okazuje się, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) podjęło temat. W wystąpieniu z 9 lipca skierowanym do Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej informuje ono, iż trwają tam analizy dotyczące zapewnienia całodobowego dostępu do usług z zakresu medycyny weterynaryjnej w odniesieniu do zwierząt gospodarskich. Jak podkreśla resort, w tej sprawie zwracała się do niego m.in. Krajowa Rada Izb Rolniczych.

Rolnicy mają problem z dostępem do weterynarzy. KRIR domaga się "systemowych rozwiązań"
„Analizowana jest między innymi możliwość wprowadzenia formy dofinansowania ze środków publicznych do świadczenia usług z zakresu medycyny weterynaryjnej w odniesieniu do tzw. dużych zwierząt gospodarskich, tj. bydła, świń, owiec, kóz i koniowatych, w porze nocnej i w dni wolne od pracy” – wyjaśnia w piśmie wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak.
Resort prosi o dane i propozycję stawki
W związku z powyższymi pracami MRiRW prosi samorząd weterynaryjny o przekazanie informacji o liczbie zakładów leczniczych dla zwierząt, które świadczą usługi z zakresu medycyny weterynaryjnej w odniesieniu do wymienionych zwierząt gospodarskich, w podziale na województwa i powiaty, z wyodrębnieniem zakładów świadczących te usługi całodobowo.
„Ponadto, proszę o przedstawienie ewentualnych propozycji dotyczących przedmiotowego dofinansowania, w tym dotyczących jego wysokości, wraz z uzasadnieniem, zwłaszcza dotyczącym danych i założeń przyjętych przy określaniu wysokości dofinansowania” – precyzuje wiceminister Czerniak.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś