Urzędnicy i prokurent spółki zatrzymani. ARiMR straciła miliony

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
19-06-2019,14:00 Aktualizacja: 19-06-2019,14:10
A A A

Czterem osobom przedstawiono zarzuty w sprawie prawdopodobnego wyłudzenia ponad 14 mln zł ze środków publicznych na budowę przetwórni ryb. Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Gdańsku.

Chodzi o nieprawidłowości, jakich dopatrzono się przy przyznaniu wsparcia finansowego z funduszów unijnych w ramach programu operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013".

netogród, handel płodami rolnymi, oszustwa, Prokuratura Okręgowa w Opolu

Ponad 100 oszukanych rolników i miliony złotych strat

Dwóch biznesmenów oraz ich pracownika zatrzymali policjanci na polecenie Prokuratury Okręgowej w Opolu. To efekt śledztwa w sprawie oszustw popełnianych według śledczych na rynku rolniczym przez spółkę Netogród. Jest ono...

Wniosek o dofinansowanie budowy przetwórni ryb złożyła w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa spółka, prowadząca działalność w zakresie przetwórstwa rybnego.

Dokument został oceniony pozytywnie i w listopadzie 2012 roku podpisano umowę na dofinansowanie. W ślad za tym poszła wypłata zaliczek ze środków budżetu państwa oraz ze środków europejskich w łącznej kwocie 14 mln 250 tys. zł.

- Jak ustalono, w toku rozpoznawania wniosku nie dopełniono obowiązków związanych z jego weryfikacją. Z przedłożonych wraz z wnioskiem dokumentów wynikało, że spółka nie spełnia wymogów: miała zadłużenie, nie posiadała środków własnych na realizację inwestycji objętej wnioskiem, jak również brak było rokowań, że inwestycja zostanie zrealizowana. Nadto, kolejne przedkładane dokumenty księgowe budziły wątpliwości co do ich rzetelności - opisuje Grażyna Wawryniuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Według śledczych doszło do poświadczenia nieprawdy w karcie weryfikacji co do okoliczności mających znaczenie dla udzielenia wsparcia finansowego.

Milionowy przekręt na cukrze. Policjanci zatrzymali 13 osób

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji rozbili zorganizowaną grupę przestępczą trudniącą się oszustwami polegającymi na kupnie cukru przemysłowego i sprzedaży jako spożywczego. W grę wchodzą miliony złotych. CBŚP informuje, że...

- Brak negatywnej weryfikacji wniosku przy istniejących do tego podstawach oraz poświadczenie nieprawdy skutkowało doprowadzeniem ARiMR do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 14 mln  250 tys. złotych, stanowiącej mienie znacznej wartości - wskazuje Wawryniuk.

Na polecenie prokuratury zostały zatrzymane cztery osoby: trzej urzędnicy agencji oraz prokurent wspomnianej spółki. Urzędnikom zarzucono popełnienie przestępstwa niedopełnienia obowiązków i poświadczenia nieprawdy, czym doprowadzili ARiMR do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości.

Natomiast prokurentowi spółki postawiono zarzut wyłudzenie nienależnego wsparcia finansowego oraz poświadczenie nieprawdy w przedkładanych dokumentach.

- Podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności od roku do lat 10. Nie przyznali się do popełnienia zarzuconych im czynów. Złożyli obszerne wyjaśnienia - relacjonuje rzeczniczka gdańskiej prokuratury.

Wobec wszystkich zatrzymanych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze, przede wszystkim poręczenia majątkowe. Dodatkowo urzędnicy zostali zawieszeni w czynnościach służbowych, a wobec prokurenta spółki orzeczono dozór policji połączony z zakazem opuszczania kraju.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu