Ponad 100 oszukanych rolników i miliony złotych strat

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
19-06-2019,16:20 Aktualizacja: 19-06-2019,19:50
A A A

Dwóch biznesmenów oraz ich pracownika zatrzymali policjanci na polecenie Prokuratury Okręgowej w Opolu. To efekt śledztwa w sprawie oszustw popełnianych według śledczych na rynku rolniczym przez spółkę Netogród.

Jest ono prowadzone przez Wydział do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. A nadzoruje je prokuratura.

Milionowy przekręt na cukrze. Policjanci zatrzymali 13 osób

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji rozbili zorganizowaną grupę przestępczą trudniącą się oszustwami polegającymi na kupnie cukru przemysłowego i sprzedaży jako spożywczego. W grę wchodzą miliony złotych. CBŚP informuje, że...

Według ustaleń stróżów prawa mechanizm oszustwa polegał na tym, że przedstawiciele firmy, dokonując zakupu i sprzedaży płodów rolnych, nawozów i innych towarów, wprowadzali w błąd kontrahentów co do sytuacji finansowej Netogrodu i możliwości wywiązania się z zobowiązań.

Na obecnym etapie postępowanie obejmuje czyny na szkodę 116 rolników poszkodowanych na łączną kwotę ponad 3,5 miliona złotych.

"Tymczasem z sądowych akt postępowania ugodowego i postępowania o ogłoszenie upadłości wiadomo, że wszystkie zobowiązania Netogrodu przekraczają kwotę 10 milionów złotych, a liczba podmiotów, wobec których spółka posiada zobowiązanie, wynosi co najmniej 170" - informuje Prokuratura Okręgowa w Opolu.

Zatrzymanym biznesmenom przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw oszustw w stosunku do mienia znacznej wartości (opisanych w art. 286 par. 1 w związku z art. 294 par. 1 kodeksu karnego). Grozi im za to kara pozbawienia wolności do lat 10.

oszustwo, przestępstwo, handel zbożem

Perfidnie oszukał wielu rolników? Akt oskarżenia trafił do sądu

Oszustwa na łączną kwotę ponad 2 milionów złotych zarzuciła Prokuratura Okręgowa w Zamościu w akcie oskarżenia prezesowi i właścicielowi Zakładów Zbożowo-Młynarskich w Werbkowicach (woj. lubelskie). To finał dochodzenia w sprawie...

W celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, z uwagi na obawę matactwa i grożącą podejrzanym wysoką karę, skierowano wnioski do sądu o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

Opolski sąd przychylił się do niego i zdecydował o 3-miesięcznym areszcie dla całej trójki zatrzymanych.

"Sprawa ma charakter rozwojowy. Z całego kraju wpływają kolejne postępowania i zawiadomienia o popełnieniu przestępstw dotyczące działalności spółki celem dołączenia do sprawy Netogrodu. Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie" - zastrzega opolska PO.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement