Ubezpieczanie upraw. O co najczęściej pytają rolnicy?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
23-11-2015,14:35 Aktualizacja: 23-11-2015,15:35
A A A

Zawieranie ubezpieczeniowej umowy ochronnej wiąże się z przeanalizowaniem sporej liczby dokumentów. Nic zatem dziwnego, że podczas formalności rolnicy mają wątpliwości i zadają sporo pytań.

Concordia Ubezpieczenia sprawdziła, jakie pytania zadają najczęściej gospodarze przed podjęciem decyzji. Eksperci odpowiadają od razu na wątpliwości gospodarzy.

Co wchodzi do składki za ubezpieczenie?

Składka zależy od rodzaju i gatunku uprawy, położenia geograficznego pól, lokalizacji (województwo, powiat, gmina), stawki taryfowej wyrażonej w procentach sumy ubezpieczenia oraz sumy ubezpieczenia. Zawierając umowę szczególnie trzeba zwrócić uwagę na jej zakres, definicje oraz wyłączenia odpowiedzialności. Wybierając ofertę warto również przeanalizować takie szczegóły, jak procent areału od jakiego przejmowana jest odpowiedzialność za szkody, brak stosowania udziałów własnych, stałą sumę ubezpieczenia czy odpowiedzialność za szkody na polu, ale też jego części.

dopłaty do składek ubezpieczeń rolnych, prawo i sprawiedliwość, dopłaty z budżetu państwa

PiS proponuje większe dopłaty do składek ubezpieczeń

PiS chce zwiększyć zainteresowanie rolników ubezpieczeniami rolnymi, dlatego proponuje podniesienie stawek taryfowych, do których stosuje się dopłaty. Obecnie budżet dopłaca do składki stanowiącej 3,5 proc. sumy ubezpieczenia, według...


Jak obliczana jest suma ubezpieczenia?

Przy ustalaniu sumy ubezpieczenia (SU) istotny wpływ ma wydajność uprawy na 1 ha oraz przewidywana wartość plonu. Maksymalne SU są corocznie ustalane są przez ministerstwo rolnictwa.

Jak określany jest okres ubezpieczenia?

W ryzyku gradobicia okres ochrony rozpoczyna się na przykład z 15 dniem od podpisania umowy ubezpieczenia, a kończy się 15 listopada w roku zbiorów.

Od czego rolnicy mogą ubezpieczyć uprawy ozime w sezonie 2015/16?

Uprawy ozime ubezpieczane są w sezonie jesiennym w pakietach zawierających ryzyko ujemnych skutków przezimowania, a także przymrozki wiosenne i gradobicie. Przy zawieraniu umowy  rolnik w ryzyku ujemnych skutków przezimowania ma możliwość określenia ryczałtu wypłaty odszkodowania.

Kiedy zgłosić szkodę? Kiedy oceni je rzeczoznawca?

Szkodę należy zgłosić niezwłocznie po jej wystąpieniu. Można to zrobić telefonicznie, ale i on-line. W przypadku szkód spowodowanych przez ujemne skutki przezimowania powinna zostać zgłoszona przy braku ruszenia wegetacji na polu lub jego części. Rzeczoznawcy dokonują oględzin z reguły w ciągu 14 dni od zgłoszenia. Na ich podstawie podejmowana jest decyzja. Jeżeli poszkodowany nie zgadza się z decyzją ubezpieczyciela przysługuje mu prawo do pisemnego odwołania.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu