Studenci i naukowcy stworzyli biopolepszacz glebowy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
29-11-2022,13:40 Aktualizacja: 29-11-2022,13:44
A A A

Na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu opracowano biopolepszacz glebowy z odpadów z dodatkiem biowęgiela. Ma zdolność do zatrzymywania wody i sekwestracji dwutlenku węgla w glebie.

W Polsce marnuje się prawie 5 mln ton żywności rocznie, z czego ponad 50 proc. trafia do śmieci z gospodarstw domowych. Studenci SKN Gleboznawstwa i Ochrony Środowiska wraz z naukowcami z Instytutu Nauk o Glebie, Żywienia Roślin i Ochrony Środowiska UPWr przyjrzeli się zawartości brązowych pojemników na odpady biodegradowalne.

Przybroda, zielone ciepło, biogazownia, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Krzysztof Szoszkiewicz

Instalacja otwarta. Ciepło z rolniczych bioodpadów ogrzewa wieś

Mieszkańcy wsi Przybroda mogą się cieszyć z "zielonego ciepła" z biogazowni w zlokalizowanej w Rolniczo-Sadowniczym Gospodarstwie Doświadczalnym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. - To przykład proekologicznego i efektywnego systemu...

- Okazało się, że prawie 90 procent masy odpadów stanowią resztki warzyw i owoców (obierki, łupinki, skórki z cytrusów, zgniłe owoce i warzywa), a pozostałe 10 procent - skorupki od jajek, gotowane resztki np. makaron i ziemniaki, czy fusy po kawie. To doskonały materiał do kompostowania - ocenia prof. Agnieszka Medyńska-Juraszek z instytutu nauk o glebie.

Poza odpadami zebranymi przez studentów z własnych gospodarstw domowych, w projekcie wykorzystano również owoce i warzywa niesprzedane we wrocławskich warzywniakach. UPWr poinformował, że "kompost powstał na podwórku uczelni, w najprostszym systemie kompostowania - czyli plastikowym kompostowniku, gdzie odpady były przerzucane ręcznie, czyli tak, jak możemy to robić w ogrodach".

Przez ponad rok studenci i pracownicy budynków przy pl. Grunwaldzkim 24 i ul. Grunwaldzkiej 53 mogli wrzucać odpady do ustawionych kompostowników i obserwować proces kompostowania. Wyprodukowany kompost poddano szczegółowym badaniom laboratoryjnym na obecność substancji potencjalnie toksycznych.Aby ograniczyć ryzyko pobrania zanieczyszczeń z kompostów i gleb miejskich, w polepszaczu UPWr wprowadzono drugi komponent – biowęgiel.

Studenci UPWr będą obserwować, jak następuje wzrost roślin w glebie miejskiej z dodatkiem ich polepszacza. Na terenie uczelni rozpoczęli nasadzenia krzewów, traw, bylin i roślin cebulowych. Wiosną skwer zmieni się w ogród.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu