Sporo osób skorzystało ze wstecznego ubezpieczenia w KRUS

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
28-04-2017,12:45 Aktualizacja: 29-04-2017,7:28
A A A

Prawie 2000 zgłoszeń do ubezpieczenia zdrowotnego z okresem wstecznym zarejestrowała Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Szczęśliwcy unikną płacenia rachunków za świadczenia lecznicze.

Możliwość dokonania wstecznego zgłoszenia do ubezpieczenia pojawiła się dzięki dokonanej w styczniu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych.

krus, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, renty, emerytury, świadczenia

Renty i emerytury poszły w górę. KRUS zapewnia

W związku z coroczną waloryzacją zostały podwyższone wszystkie emerytury i renty rolnicze przyznane do dnia 28 lutego - zapewnia Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Świadczenia wzrosły o wskaźnik waloryzacji, wynoszący...

Chodzi o osoby, które w chwili korzystania ze świadczeń zdrowotnych spełniały przesłanki do bycia ubezpieczonymi (np. żona ubezpieczonego męża, uczące się dziecko osoby ubezpieczonej), ale w świetle prawa nie miały takiego statusu, ponieważ np. nie zostały formalnie zgłoszone do ubezpieczenia.

Owe osoby w systemie eWUŚ wyświetliły się na czerwono jako nieubezpieczone, więc Narodowy Fundusz Zdrowia miał prawo żądać od nich zapłaty za świadczenia. Rachunki mogą opiewać na 100 zł, ale równie dobrze na dziesiątki tysięcy złotych w zależności od liczby i rodzaju zrealizowanych świadczeń.

Dla takich osób szansą jest właśnie wsteczne zgłoszenie do ubezpieczenia, którego trzeba dokonać w terminie 30 dni od skorzystania ze świadczenia zdrowotnego albo otrzymania stosownego pisma z NFZ. Zgłoszenie to zadanie płatnika składek (czyli np. pracodawcy męża dla ubezpieczonej przy nim żony).

zdrowie, rolnicy, NFZ, system ubezpieczenia zdrowotnego rolników

Prezydent podpisał nowelizację dot. ubezpieczenia zdrowotnego rolników

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, która zapewni funkcjonowania systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego rolników po 31 grudnia 2016 r. Nowelizacja przewiduje też zmianę zasad powoływania członków rad...

Poza tym nowa wersja ustawy wprowadziła 90-dniową abolicję dla takich sytuacji z lat 2013-2016 (brak konsekwencji pod warunkiem wstecznego zgłoszenia), która trwała do 12 kwietnia.

Sprawdziliśmy, ile takich spraw trafiło do KRUS. Biuro Komunikacji Społecznej Kasy poinformowało nas, że do jednostek organizacyjnych wpłynęło 1970 zgłoszeń do ubezpieczenia zdrowotnego z okresem wstecznym.

Dotyczyły takich przypadków, jak: nieterminowe zgłaszanie do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego, niewywiązywanie się przez osoby objęte ubezpieczeniem zdrowotnym z obowiązku zgłaszania do ubezpieczenia członków rodziny czy też brak udokumentowania kontynuacji nauki przez dzieci (zgłoszone jako członkowie rodziny osób ubezpieczonych w KRUS) po ukończeniu przez nie 18. roku życia.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu