Program "Czyste powietrze" cieszy się dużym zainteresowaniem

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Elżbieta Bielecka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-10-2018,9:30 Aktualizacja: 12-10-2018,10:12
A A A

Program "Czyste powietrze" dla właścicieli domów jednorodzinnych cieszy się dużym zainteresowaniem - powiedział Henryk Kowalczyk, minister środowiska w Grodnie pod Międzyzdrojami.

Głównym tematem obrad podczas konferencji "Rozwój energetyki rozproszonej a ograniczenie smogu na obszarach wiejskich" był rządowy program "Czyste powietrze", szczególnie na terenach wiejskich.

smog, walka ze smogiem, jakość powietrza, zanieczyszczenie powiatrza,kotły grzewcze, paliwa grzewcze

Zaczynają obowiązywać nowe normy. Poprawi się jakość powietrza?

Zaczęło obowiązywać rozporządzenie resortu rozwoju, które zaostrza normy emisyjne dla domowych kotłów grzewczych, a jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego powinny zacząć obowiązywać normy dotyczące paliw stałych - zapowiedziała...

- Nie chcemy nikogo wykluczać, oferujemy ten program dla każdego właściciela domu jednorodzinnego, jeśli potrzebuje takiej pomocy w wymianie pieca, w dociepleniu domu - powiedział polityk. Dodał, że program jest "wielkim wyzwaniem organizacyjnym", dlatego jego operatorami są Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska.

Jak zaznaczył szef resortu kończy się "faza szkoleniowa" i etap spotkań szkoleniowych dla potencjalnych beneficjentów w gminach. Wnioski na dofinansowanie termomodernizacji, wymianę okien lub starego pieca przyjmowane są od 19 września. Minister środowiska podkreślił, że w poszczególnych WFOŚiGW złożonych zostało już po kilkaset wniosków.

- Osób zainteresowanych, czyli zalogowanych na portalu beneficjenta - bo w takiej formule to robimy - jest kilkanaście tysięcy, a więc widać, że program cieszy się dużym zainteresowaniem - powiedział Kowalczyk. Zaznaczył, że jest to program dziesięcioletni, więc nie ma ogromnego pośpiechu w planowaniu inwestycji.

Jak powiedział minister, jest to dość drogie przedsięwzięcie, ponieważ w budżecie przeznaczonych zostało ponad 100 mld zł - ok. 60 na dotacje i ok. 40 na pożyczki. Podkreślił, że wsparcie w nowej perspektywie unijnej zadeklarowała też Komisja Europejska.

rolnictwo miejskie, użytki rolne w miastach, Barbara Filipek-Mazur, gospodarstwa rolne w miastach

Rolnictwo miejskie spełnia ważne funkcje. Oczyszcza powietrze i nie tylko

Rolnictwo miejskie sprzyja poprawie jakości powietrza w miastach - mówi w rozmowie z PAP prof. Barbara Filipek-Mazur z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. W ograniczeniu skutków zanieczyszczenia powietrza pomagają m.in. coraz bardziej...

Kowalczyk zaznaczył, że problem smogu, choć kojarzony z dużymi miastami, równie poważny jest też na wsiach. - Tam jest głównie niska emisja, a więc nie ma dużych ciepłowni czy elektrociepłowni, które ogrzewałyby przy pomocy sieci ciepłowniczej, a więc na wsi właściciel domu jednorodzinnego pali w tym piecu "kopciuchu" i zatruwa siebie i sąsiadów - powiedział.

Dodał, że niezwykle istotne jest właśnie wsparcie dla obszarów wiejskich. - Program "Czyste powietrze" jest skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych, a wieś praktycznie składa się z domów jednorodzinnych i tam ta pomoc szczególnie jest kierowana - zaznaczył minister.

Resort zakłada, że w ramach programu termomodernizacji zostanie poddanych ponad 3 mln domów.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj