Rząd zapłaci z bonusem za grunty? Trwają negocjuje z właścicielami

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Magdalena Jarco PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-03-2021,12:30 Aktualizacja: 16-03-2021,13:56
A A A

Rozpoczęliśmy program dobrowolnych nabyć, negocjacje toczą się z blisko 200 właścicielami gruntów - mówił Marcin Horała, wiceminister infrastruktury, pełnomocnik ds. CPK , odnosząc do pozyskiwania terenów pod budowę CPK.

Polityk pytany w Programie I Polskiego Radia o wykup terenów pod Centralny Port Komunikacyjny wskazał, że są dwie drogi pozyskania nieruchomości.

Centralny Port Komunikacyjny, wykup ziemi od rolników, wywłaszczenia pod budowę CPK

Będą tracić grunty pod lotnisko. Poskarżyli się RPO

Mieszkańcy - w tym wielu rolników - z gmin obszaru planowanej budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego z wielkim niepokojem czekają na wyznaczenie szczegółowego obszaru wysiedleń i martwią się o dalszy los swoich nieruchomości. W...

Jedna, znana w Polsce od wielu lat i praktykowana przy budowie autostrad, dróg krajowych i innych dużych inwestycjach to procedura pozyskania ziemi na inwestycje celu publicznego.

Horała wyjaśnił, że chodzi o procedurę wycen, wykupów i ewentualnie wywłaszczenia, jeżeli wykupić się nie da. - W naszym procesie inwestycyjnym ta procedura zaczęłaby się pojawiać pewnie za rok, może półtora roku - powiedział.

- Rozpoczęliśmy też program dobrowolnych nabyć, który jest czymś dodatkowym poza normalną procedurą standardową pozyskania ziemi - powiedział wiceminister. Dodał, że uruchomiono go ze względu na głosy części mieszkańców, że chcieliby już wcześniej uregulować swoją sytuację.

- Na zasadzie cywilno-prawnej zapraszamy do negocjacji. Na razie te negocjacje toczą się z blisko 200 właścicielami. Chcemy zapłacić godziwie, chcemy zapłacić tyle ile się należy, może z jakimś bonusem, który by rekompensował niedogodność, że ktoś musi się przeprowadzić - zapewnił pełnomocnik ds. CPK.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach projektu na obszarze ok. 3000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu