Rywalizacja była zacięta. Absolwenci dostrzegają problemy wsi

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
06-07-2017,10:45 Aktualizacja: 06-07-2017,11:03
A A A

Absolwenci uczelni wyższych dostrzegają aktualne problemy polskiej wsi - tak wynika z podsumowania konkursu na najlepszą pracę magisterską z zakresu rozwoju obszarów wiejskich.

Konkurs został organizowany przez Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk oraz Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Wzięli w nim udział nie tylko absolwenci uczelni rolniczych bowiem zgłoszono 53 prace o zróżnicowanej tematyce.

szkoły rolnicze, ministerstwo rolnictwa, krzysztof jurgiel, rafał romanowski, sypniewo, marszewo

Ministerstwo przejęło dwie kolejne szkoły rolnicze

Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa podpisał porozumienie w sprawie przejęcia dwóch kolejnych szkół rolniczych - w Sypniewie i Marszewie - poinformował resort rolnictwa. Zawarcie porozumień między przedstawicielami powiatów a...

- Nie były to tylko prace dotyczące aspektów stricte ekonomicznych, ale również bardzo ciekawe z zakresu historii, geografii. Kapitała konkursu miała sporo pracy i dużo dylematów, kogo wyróżnić, które prace uznać za najciekawsze - mówi Krzysztof Podhajski, prezes FEFRWP w rozmowie z Programem Pierwszym Polskiego Radia.

Profesor Marek Kłodziński z IRWiR PAN zaznacza, że podejmowano w nich szeroką gamę tematów, a poziom rywalizacji był bardzo wysoki. - Wpłynęły prace od socjologów, geografów, etnografów, ekonomistów. To był bardzo owocny konkurs - podkreśla ekspert.

Zwycięzcą konkursu został Łukasz Kryszak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, który napisał pracę "Determinanty deprywacji materialnej wsi i rolnictwa w Polsce". Laureat omawia wpływ płatności z budżetu UE na rozwój wsi i rolnictwa i zmniejszanie się dystansu w stosunku do miasta oraz analizuje II filar Wspólnej Polityki Rolnej dotyczącej rozwoju obszarów wiejskich.

Najlepsze prace będą publikowane, a EFRWP ufundował trzy nagrody pieniężne - zwycięzca otrzymał 5 tys. zł, druga nagroda to 3 tys. zł, a trzecia 2 tys. zł.

Laureaci mają ponadto możliwość odbycia stażu w Instytucie Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN oraz możliwość publikacji artykułu naukowego w periodyku wydawanym przez instytut - informuje na koniec radiowa Jedynka.

źródło: Program Pierwszy Polskiego Radia
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement