Ministerstwo przejęło dwie kolejne szkoły rolnicze

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-05-2017,10:55 Aktualizacja: 23-05-2017,11:40
A A A

Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa podpisał porozumienie w sprawie przejęcia dwóch kolejnych szkół rolniczych - w Sypniewie i Marszewie - poinformował resort rolnictwa.

Zawarcie porozumień między przedstawicielami powiatów a MRiRW jest odpowiedzią na zgłoszoną wcześniej propozycję szefa resortu w sprawie przejęcia tych szkół. Od 1 stycznia 2018 r. resort stanie się zatem organem prowadzącym i sprawującym nadzór pedagogiczny nad przejętymi szkołami rolniczymi w Sypniewie (woj. kujawsko-pomorskie) oraz w Marszewie (woj. wielkopolskie).

kwalifikacje rolnicze, gospodarstwo, szkoła, edukacja, rolnik szuka szkoły

Ministerstwo zachęca do nauki w szkołach rolniczych

Od soboty rusza akcja "rolnik szuka szkoły" zachęcająca absolwentów gimnazjów do podjęcia nauki w szkołach rolniczych. Jest ich w całym kraju 47 i cieszą się dobrą renomą - poinformował wiceminister rolnictwa Rafał...

Jurgiel wyraził nadzieję, że kolejne przejmowane szkoły rolnicze aktywnie włączą się w proces przygotowania kadr na potrzeby sektora rolno-spożywczego. Obecnie pod nadzorem ministerstwa jest 47 takich placówek w całym kraju.

Rafał Romanowski, wiceminister rolnictwa poinformował, że resort będzie przejmował kolejne placówki oświatowe, docelowo pod kuratelą ministerstwa ma się znaleźć 60 szkół rolniczych. Kilka dni temu ruszyła kampania informacyjna zachęcająca absolwentów gimnazjum do podjęcia nauki w szkole rolniczej.

Według polityka największym zainteresowaniem cieszą się kierunki mechanizacji i agrotroniki oraz specjalności weterynaryjne. Ponadto młodzież uczy się chętnie na kierunkach gastronomicznych. W sumie w szkołach jest 27 kierunków kształcenia. Są wśród nich takie, jak agroturystyka, agrobiznes, zielarstwo turystyka winna.

Uzyskanie wykształcenia rolniczego jest wymagane przy korzystaniu z wielu programów unijnych. Obecnie w szkołach kształci się 10 tys. młodych ludzi, prowadzone są również kursy dla dorosłych, z których korzysta rocznie ok. 2 tys. osób.

Szkoły rolnicze zostały w 1998 r. przekazane z resortu rolnictwa do samorządów powiatowych, od 2006/2007 rozpoczął się proces odzyskiwania szkół. Są finansowane poprzez ministerstwo rolnictwa z budżetu państwa. Stąd pochodzą pieniądze także na inwestycje, m.in. wyposażenie placówek. W tym roku będzie to 20 mln zł.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE