Rolnik ma dostawać co najmniej zwrot kosztów. Zrobimy jak Hiszpania?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
14-02-2022,8:05 Aktualizacja: 14-02-2022,8:13
A A A

Rolnicza "Solidarność" chce, by Polska poszła drogą Hiszpanii i zagwarantowała rolnikom zapłatę za produkty na co najmniej poziomie poniesionych kosztów. Zwrócił na to uwagę także unijny komisarz Janusz Wojciechowski, a minister rolnictwa Henryk Kowalczyk przyznał, że resort rozważa takie rozwiązanie.

Teresa Hałas, przewodnicząca NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" wystąpiła z pismem do szefa resortu z propozycją nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi na wzór przepisów wprowadzonych 16 grudniu 2021 roku w Hiszpanii.

UOKiK, nieuczciwe praktyki hadlowe, przewaga kontraktowa, KRIR

Nieuczciwe praktyki wobec rolników. Jak zgłosić sprawę do UOKiK?

Sygnały od przedsiębiorców, rolników i ich organizacji pozwalają podejmować UOKiK interwencje na podstawie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi...

Przyjęto tam ustawę regulującą łańcuchy dostaw w handlu żywnością. Jej celem jest zwiększenie dochodów producentów oraz poprawa przejrzystości w handlu produktami rolnymi. Według uchwalonych w Hiszpanii przepisów odbiorca będzie ustawowo zobowiązany do zapłaty kwoty równej lub większej niż koszty produkcji u rolnika.

"Zdaniem NSZZ RI ‘Solidarność’ jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, warte rozważenia w kontekście implementacji w naszym prawie krajowym, co może przyczynić się do zwiększenia stabilizacji dochodowości dla polskich rolników, poprawiając ich pozycję w łańcuchu dostaw żywności. Z punktu widzenia bezpieczeństwa żywnościowego dla społeczeństwa oraz rozwoju gospodarstw rodzinnych jest to naszym zdaniem kwestia warta uwagi" - przekazał Związek.

Jak dodał, w Polsce w ramach implementacji unijnej dyrektywy obowiązuje ustawa z 17 listopada 2021 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. I właśnie w ramach jej nowelizacji wymienione rozwiązanie można byłoby wprowadzić do naszego systemu prawnego.

VAT na żywność, tarcza antyinflacyjna, ceny żywności, Polska Izba Handlu, Maciej Ptaszyński

Konsumenci żartują w sklepach z obniżek cen żywności

Większość produktów objętych zerowym VAT staniało od kilku do kilkudziesięciu groszy. Trudno oczekiwać, że zmieni to sytuację w handlu przy galopujących kosztach energii, płac czy surowców. Jak pisze "Rzeczpospolita",...

"Wobec powyższego liczymy na podjęcia prac legislacyjnych w tym zakresie i deklarujemy gotowość do konstruktywnej współpracy w powyższym temacie" - zaznacza rolnicza "S".

Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa podczas ostatniego posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa także zwracał uwagę na hiszpańskie rozwiązanie, polegające na zakazie płacenia rolnikom cen poniżej kosztów produkcji. Jego zdaniem takie rozwiązanie mogłoby i powinno być wprowadzone w Polsce.

Kowalczyk w odpowiedzi przyznał, że resort przygląda się inicjatywie wdrożonej w Hiszpanii i pracuje nad nią. Zauważył jednak, by takie przepisy mogły dobrze funkcjonować, potrzebne są precyzyjne narzędzia do ich egzekwowania.

Tymczasem w Hiszpanii już odnotowywane są problemy w tym zakresie.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu