Rolnicy nie mają łatwo na granicach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
24-04-2020,13:10 Aktualizacja: 24-04-2020,13:16
A A A

Ministerstwo rolnictwa poinformowało, że mimo zamkniętych granic istnieje możliwość wyrażania zgody na przekroczenie ich w innych miejscach niż na przejściach. Jak to wygląda w poszczególnych częściach kraju?

Przywrócenie kontroli i rygorów granicznych utrudniło życie rolnikom gospodarującym po dwóch stronach granic.

Paweł Szefernaker, tomasz praga, ministerstwo rolnictwa, kwarantanna

Ułatwienia dla rolników na granicach

Na wniosek Jana Krzysztofa Ardanowskiego, ministra rolnictwa wprowadzone zostały ułatwienia w przekraczaniu granicy przez rolników, którzy prowadzą działalność na polach usytuowanych po dwóch stronach granicy w południowej i...

Resort w odpowiedzi na wystąpienie samorządu rolniczego przekazał, że wychodząc naprzeciw potrzebom środowiska rolniczego prowadzącego działalność na terytorium Czech, Słowacji i Litwy, Straż Graniczna zwróciła się do szefów służb granicznych tych państw o wprowadzenie rozwiązań umożliwiających przekraczanie granicy w celu realizacji niezbędnych prac polowych.

"Strona czeska przychylnie odniosła się do propozycji Straży Granicznej z zastrzeżeniem, aby przedmiotowe ułatwienia realizowane były z uwzględnieniem sił i środków będących aktualnie w dyspozycji komendantów właściwych miejscowo oddziałów Straży Granicznej oraz ich odpowiedników po stronie sąsiedniej" - podało ministerstwo.

Z kolei strona słowacka propozycji nie zaakceptowała. Wskazała na obowiązujący na jej terytorium stan sytuacji nadzwyczajnej, wynikający z rozprzestrzeniania się koronawirusa.

import owoców, unia owocowa, Arkadiusz Gaik, rynek owoców i warzyw

Owoce nie mogą czekać na granicach

Kontrole graniczne są spowolnione, a powinny trwać nie dłużej niż 15 minut. Może to mieć negatywny wpływ na jakość importowanych owoców - ostrzega Unia Owocowa (UO). Zdaniem ekspertów procedury na przejściach granicznych i w...

Litwa też nie zaakceptowała propozycji z Polski, ale zapewniła, że jest możliwość przekraczania granicy w celu wykonania prac polowych przez rolników na podstawie specjalnego zezwolenia, którego wydanie leży w gestii litewskiego ministra rolnictwa.

"W celu przyspieszenia procedury pozyskiwania zezwoleń, jak również czynności wynikających z samej kontroli granicznej, rekomendowane jest sporządzanie odpowiednio wcześniej list osób wraz rodzajem niezbędnego sprzętu rolniczego, które następnie powinny zostać kierowane do ministra rolnictwa strony litewskiej" - wyjaśniła resort.

17 kwietnia wystąpił do ministra Andriusa Palionisa z prośbą o pomoc w rozwiązaniu problemów, z jakimi muszą mierzyć się polscy rolnicy.

Zaproponował, aby wyłączyć rolników z obowiązku 14-dniowej kwarantanny przy przekraczaniu granicy w celu prowadzenia prac polowych oraz umożliwienie im przekraczania granicy również poza czynnymi przejściami (Budzisko - Kalwarija oraz Ogrodniki - Lazdijai).

wsparcie dla rolnictwa, janusz wojciechowski, odtłuszczone mleko w proszku

Bruksela ogłosiła wsparcie dla rolnictwa. Kto może liczyć na pomoc?

Komisja Europejska ogłosiła środki wsparcia sektora rolno-spożywczego, w tym m.in. dopłaty do przechowywania mleka i mięsa. "Cieszę się, że przyjęte przez Komisję Europejską, zaproponowane przeze mnie instrumenty wsparcia rynkowego dla wielu...

20 kwietnia ambasada RP w Wilnie poinformowała, że uzyskała zapewnienie resortu rolnictwa Republiki Litewskiej, iż w drodze wyjątku rolnicy otrzymają wielorazową zgodę na wjazd na teren Litwy w celu dokonywania sezonowych prac rolnych.
 
"Aktualnie w przypadku konieczności wykonywania prac polowych przez osoby posiadające gospodarstwa rolne, które znajdują się po obu stronach granicy, należy złożyć wniosek o przekraczanie granicy do komendanta głównego Straży Granicznej za pośrednictwem właściwego miejscowo komendanta placówki SG. Wniosek powinien zawierać dane personalne i korespondencyjne osoby, datę i miejsce planowanego przekroczenia granicy wraz z uzasadnieniem. Wniosek może obejmować określony okres czasu związany z koniecznością wykonania konkretnych prac polowych w danym gospodarstwie" - wyjaśnia ministerstwo.

Jak dodaje, do wniosku do wglądu komendanta placówki SG należy dołączyć dokumentację potwierdzającą prawo do dysponowania gospodarstwem rolnym lub prawo wykonywania prac na terenie takiego gospodarstwa.

Po uzyskaniu zgody, osoba wnioskująca powinna za każdym razem informować właściwą miejscowo placówkę SG, z wyprzedzeniem co najmniej 4 godzin, o zamiarze przekroczenia granicy w uzgodnionym miejscu.

Warto dodać, że osoby przekraczające granicę RP, w celu prac w gospodarstwie rolnym, które znajduje się po obu stronach granicy, są zwolnione z obowiązku poddania się kwarantannie.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu