Rolnicy mają mieć równe szanse na dzierżawę państwowej ziemi

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
13-10-2017,10:25 Aktualizacja: 13-10-2017,10:45
A A A

Adam Struziak, dyrektor Departamentu Gospodarowania Zasobem Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa zapowiedział, że kryteria oceny ofert na dzierżawę ziemi z państwowego zasobu będą jednakowe dla całego kraju.

Urzędnik przedstawił posłom informację dotyczącą skuteczności przetargów na dzierżawę, czyli podstawową formę gospodarowania ziemi rolnej. W bieżącym roku wyniosła około 80 proc., zaś w przypadku przetargów na sprzedaż wahała się w granicach 15 proc.

ograniczenia dotyczące sprzedaży gruntów, komisja europejska, obrót ziemią, swobodny przepływ kapitału

Są nowe wytyczne w sprawie obrotu ziemią. Polskie przepisy pod lupą KE

Komisja Europejska przedstawiła wytyczne dla państw UE w sprawie obrotu ziemią, by ograniczenia jakie wprowadzają nie łamały unijnej swobody przepływu kapitału i inwestycji. Sprawa ma spore znaczenie dla Polski, bo KE przygląda się naszym...

- Wynika to m.in. z tego, że rolnicy nie chcą nabywać nieruchomości, wolą jednak ziemię dzierżawić. Drugim czynnikiem wpływającym na poziom sprzedaży jest powierzchnia oferowanych nieruchomości. Są to działki drobne, którymi gospodarze nie są do końca zainteresowani - wyjaśniał Struziak.

Czynsze w bieżącym roku w nowo zawieranych umowach dzierżawy są na poziomie 7,8 decytony za hektar na rok. To mniej niż w dwóch ostatnich latach.

- W bieżącym roku planujemy przeznaczyć jeszcze kilkanaście tysięcy hektarów do dzierżawy, a może uda się wydzierżawić nawet kilkadziesiąt tysięcy - wskazywał specjalista z KOWR.

Poinformował też posłów, że instytucja (działa od 1 września) kończy już opracowanie zarządzeń, regulujących tryb i sposób wydzierżawiania nieruchomości rolnych Skarbu Państwa.

Ma to usprawnić proces, w tym również wykonywanie obecnych umów dzierżawy (jest ich około 60 tys.).

ustawa o obrocie ziemią, krzysztof jurgiel. ministerstwo rolnictwa, ziema rolnicza, kupno ziemi, dzierżawa ziemi

Jurgiel nie słyszał krytycznych uwag o ustawie o obrocie ziemią

- Nigdy nie spotkałem się z zarzutami rolników pod adresem ustawy, regulującej obrót ziemią rolną - przekonywał Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa w TVP Info. Polityk komentował zarzuty, jakie padały pod jego adresem podczas...

- Jeżeli chodzi o wytyczne dotyczące przetargów na dzierżawę i wydzierżawianie, to były zastrzeżenia niektórych środowisk rolniczych dotyczące przetargów ofertowych - ich kryteriów i oceny ofert. Ocenę chcemy tak ujednolicić, by kryteria i punkty przyznawane rolnikom były jednakowe dla całego kraju. Zarządzenia uwzględniają przy tym specyfikę nieruchomości w zachodniej i wschodniej części Polski. Na wschodzie są małe gospodarstwa, do 15 ha, a w województwach zachodniopomorskim, wielkopolskim, lubuskim i dolnośląskim są większe - opowiadał Struziak.

Nie ukrywał, że nadal w tzw. bezumownym użytkowaniu (ich poziom obniża się) jest 12,6 tys. ha, przy czym 11 tys. ha stanowią grunty lub nieruchomości, których byli dzierżawcy nie wydali.

- KOWR z reguły toczy spór w sądzie o wydanie takich nieruchomości. Większość podmiotów, które nie wydały ziemi, stanowią spółki bądź dzierżawcy, którzy podlegali pod tzw. wyłączenie 30 proc. gruntów i ich nie wyłączyli - objaśniał dyrektor z KOWR. Dodał, że 1600 ha jest w rękach 715 "drobnych" bezumownych użytkowników, których KOWR "zidentyfikowanych".
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu