Rolnicy dostali setki miliony zaległych należności

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-05-2020,10:45 Aktualizacja: 27-05-2020,10:53
A A A

Najwięksi gracze na rynku rolno-spożywczym, po interwencji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, spłacili zaległości wobec mniejszych kontrahentów na kwotę 400 mln zł.

"Są już pierwsze efekty postępowań, które pod koniec kwietnia wszczął prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Urząd sprawdza, czy największe podmioty na rynku rolno-spożywczym nie wykorzystują przewagi kontraktowej, odwlekając zapłatę ponad ustalony termin dostawcom lub wprowadzając niekorzystne warunki handlowe" - czytamy w komunikacie UOKiK.

biedronka, oznakowanie owoców i warzyw, uokik, tomasz chróstny

Biedronka odpiera zarzuty UOKiK

W wydanym oświadczeniu Biedronka odpiera zarzuty UOKiK, że nie informuje klientów o kraju pochodzenia produktów. Przyznała jednak, że mogą się zdarzać "sporadyczne i przejściowe" błędy. Urząd Ochrony Konkurencji i...

W pierwszej kolejności Urząd przeanalizował dane o płatnościach 96 największych podmiotów w branży spożywczej i handlowej. Zdecydowana większość - 70 przedsiębiorców - zalegała z płatnościami wobec rolników i dostawców. Łączna kwota zaległości wyniosła prawie miliard złotych, a największymi dłużnikami były sieci handlowe.

Po interwencji prezesa UOKiK, 20 firm natychmiast uregulowało opóźnienia w całości, a 37 kolejnych spłaciło zaległości w części. Łącznie przedsiębiorcy zapłacili ponad 15 tys. faktur na kwotę niemal 400 mln zł.

- W ręce rolników i dostawców trafiło blisko 400 milionów złotych zaległych płatności za ich produkty. To pokazuje, że interwencja urzędu na rynku rolno-spożywczym była potrzebna. Przekonujemy obecnie pozostałych przedsiębiorców do natychmiastowej spłaty zaległości płatniczych tak, aby uniknęli dotkliwych konsekwencji postępowania właściwego z zakresu nieuczciwego wykorzystania przewagi kontraktowej - zaznacza prezes Chróstny.

ceny produktów rolnych, uokik, wieprzowina, drób, warzywa

Minister wystąpił do UOKiK o kontrole cen produktów rolnych

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa wystąpił do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o przeanalizowanie cen produktów rolnych. Szef resortu zaznaczył, że Urząd ma szczególnie uwzględnić rynek drobiu,...

Postępowania wyjaśniające nadal trwają. Prezes Urzędu bada, czy w okresie epidemii najwięksi gracze zmienili praktykę handlową na niekorzyść mniejszych kontrahentów, a także obejmuje działaniami kolejne podmioty.

Chróstny wyjaśnia, że postępowania UOKiK nie skupiają się jedynie na płatnościach. Szczegółowo analizowane są zapisy w zawieranych przez przedsiębiorców kontraktach.

"Nie akceptujemy wprowadzania przez dużych graczy rynkowych warunków, które narzucają kontrahentom nieproporcjonalne i sprzeczne z zasadami współżycia społecznego zasady realizacji dostaw" - podkreśla szef instytucji.

UOKiK przypomina, że za nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej w sektorze rolno-spożywczym grozi kara finansowa do 3 proc. obrotu firmy.

"Przedsiębiorco, rolniku, jeżeli działasz w branży rolno-spożywczej i twój duży kontrahent wykorzystał sytuację związaną z COVID-19, aby zmienić warunki współpracy na twoją niekorzyść lub nie płaci w terminie - zawiadom UOKiK. Uruchomiliśmy specjalny formularz, który ułatwi zgłoszenie nieprawidłowości. Wejdź i wypełnij https://ankieta.uokik.gov.pl/formularz-zgloszenie-przewaga/" - apeluje UOKiK.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj