Minister wystąpił do UOKiK o kontrole cen produktów rolnych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-05-2020,12:45 Aktualizacja: 12-05-2020,12:44
A A A

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa wystąpił do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o przeanalizowanie cen produktów rolnych.

Szef resortu zaznaczył, że Urząd ma szczególnie uwzględnić rynek drobiu, wieprzowiny i warzyw. Zdaniem szefa resortu nie ma obecnie istotnych powodów do znacznego wzrostu stawek tych produktów.

krir, uokik, śruta sojowa, śruta rzepakowa, dodatki paszowe

UOKiK ma przyjrzeć się cenom. Dlaczego śruta tak podrożała?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wystąpiło do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z wnioskiem o podjęcie działań wyjaśniających, czy uzasadniony jest wzrost cen śruty rzepakowej, sojowej i DDGS. Resort poinformował o tym w związku z...

- Poprosiłem prezesa UOKiK, żeby sprawdził, co powoduje wzrost tych cen, jeżeli mamy dziś do czynienia z bardzo niską ceną energii elektrycznej, bardzo niskimi cenami paliw oraz brakiem wzrostu, a raczej ze spadkiem płac - zaznaczył polityk.

Ardanowski przyznał, że wiosną normą jest wysoki poziom cen np. truskawek, gdyż są to pierwsze zbiory w roku i dotyczą owoców spod osłon.

Przestrzegał natomiast przed porównywaniem cen produktów nieporównywalnych, jak np. ziemniaków i batatów.

- Jeżeli po dokładnej analizie okaże się, że wzrosty cen są nieuzasadnione, to muszą zostać zastosowane odpowiednie kary wobec winnych. Nie wykluczam też, że jeżeli okaże się to konieczne, to zostanie wdrożony mechanizm wyznaczania cen maksymalnych - zagroził minister minister.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu