Resort rolnictwa o propozycjach KE dotyczących importu z Ukrainy: idą we właściwym kierunku, ale...

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
01-02-2024,9:35 Aktualizacja: 01-02-2024,9:39
A A A

"Propozycje KE, dotyczące ograniczenia importu z Ukrainy idą we właściwym kierunku, ale uwzględniają tylko częściowo nasze postulaty" - poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w opublikowanym w środę komentarzu. Dodano, że projekt zawiera rozwiązania pozwalające na przyjęcie tzw. regionalnych środków ochronnych.

Ministerstwo rolnictwa w poinformowało, że ze wstępnej analizy nowego rozporządzenia Komisji Europejskiej dotyczącego przedłużenia autonomicznych środków handlowych (ATM - PAP), wynika, że propozycje KE idą we właściwym kierunku, jednak tylko częściowo uwzględniają postulaty przedstawione przez ministra Czesława Siekierskiego na forum UE.

Ministerstwo rolnictwa wskazało, że projekt nowego rozporządzenia zawiera rozwiązania pozwalające na przyjęcie tzw. regionalnych środków ochronnych. Będą one możliwe do zastosowania, gdy import spowoduje zaburzenia rynkowe w jednym państwie członkowskim czy regionie UE. Tym samym nie będzie konieczności wykazania, że zaburzenia dotyczą całej UE, jak to jest w obecnie obowiązujących przepisach.

ukraina, ue, ke, komisja europejska

KE proponuje kolejny rok bez ceł dla Ukrainy. Mechanizm ochronny ma dotyczyć drobiu, jaj i cukru

Komisja Europejska zaproponowała w środę przedłużenie zawieszenia ceł przywozowych i kontyngentów na import z Ukrainy do UE na kolejny rok oraz tymczasowe odstępstwo od przepisów Wspólnej Polityki Rolnej dla...

Ponadto dodano, że "procedura wprowadzania środków ochronnych ma być szybsza niż obecnie. Wprowadzenie środków ma być co prawda poprzedzone badaniem wpływu importu na rynek, na przeprowadzenie którego Komisja Europejska ma maksymalnie 4 miesiące, co w naszej ocenie jest zbyt długim okresem. Jednak w wyjątkowych sytuacjach KE będzie mogła wprowadzić środek ochronny na zasadzie tymczasowej (na okres maksymalnie 120 dni) już w ciągu 21 dni od otrzymania uzasadnionego wniosku kraju członkowskiego UE. Decyzja o tym, czy tymczasowy środek ochronny po jego wygaśnięciu ma być zastąpiony środkiem ostatecznym będzie wówczas zależeć od wyników badania wpływu importu na rynek".

Ministerstwo poinformowało również, że przewidziano odrębny, specjalny środek ochronny do importu z Ukrainy mięsa drobiowego, jaj i cukru. Środek ten ma mieć zastosowanie po przekroczeniu przez import określonego progu i ma polegać na automatycznym przywróceniu przez Komisję Europejską ceł. Proponowane rozwiązanie idzie w dobrym kierunku, biorąc pod uwagę, że dotychczas bezcłowy import ww. produktów z Ukrainy nie podlegał żadnym ograniczeniom. Wysokość tych progów ma być wyznaczona w oparciu o wolumeny importu z Ukrainy w latach 2022 i 2023.

"Jesteśmy zdania, że bardziej właściwy okres referencyjny to lata 2021-2023. Proponowana przez KE formuła tego wyliczenia wymaga analizy celem bardziej precyzyjnej oceny. Jednak już teraz można stwierdzić, że progi te są znacznie wyższe niż kontyngenty wynikające z umowy i wolnym handlu UE-UA" - napisano w komentarzu.

Zaznaczono jednak, że pewne elementy projektu rozporządzenia ATM budzą poważne wątpliwości MRiRW. Resort zapowiedział, że w dyskusjach na forum UE zamierza podtrzymywać postulaty dotyczące możliwości zastosowania środków ochronnych w imporcie z Ukrainy wobec wszystkich towarów rolnych, także tych, których import został w pełni zliberalizowany przed wejściem w życie rozporządzenia ATM (np. rzepak, owoce miękkie) oraz nieograniczania państwom członkowskim możliwości objęcia importu z Ukrainy w wyjątkowej sytuacji środkami niezbędnymi o charakterze specjalnym dla zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony życia lub zdrowia ludzi, zwierząt lub roślin.

siekierski, minister rolnictwa, rozmowy, ukraina, licencje

Minister Siekierski: rozmawiamy z Ukrainą o licencjonowaniu importu. KE dała zielone światło na wprowadzenie takiego systemu

Rozmawiamy z Ukrainą m.in. o wprowadzeniu systemu licencjonowania importu z Ukrainy - powiedział w czwartek minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski. Wyjaśnił, że chodzi o określenie kwot przywozu niektórych towarów,...

Resort podkreślił, że według projektu nowego rozporządzenia możliwość zastosowania środków ochronnych dotyczy również zbóż (takich jak np. pszenica zwyczajna, jęczmień, owies), poza tymi już w pełni zliberalizowanymi na podstawie Układu o Stowarzyszeniu (np. rzepak, żyto czy pszenica durum). Możliwość zastosowania środka ochronnego w postaci kwoty taryfowej nie będzie jednak dotyczyć zbóż (np. kukurydzy), dla których UE stosuje zerowe stawki celne w imporcie ze wszystkich kierunków. Dlatego istotne jest uwzględnienie zbóż w negocjowanym obecnie dwustronnie z Ukrainą mechanizmie licencjonowania eksportu z tego kraju.

31 stycznia Komisja Europejska opublikowała projekt rozporządzenia przedłużającego autonomiczne środki handlowe (tzw. ATM) w imporcie z Ukrainy o kolejny rok, tj. od 6 czerwca 2024 r. do 5 czerwca 2025 r. Środki te wprowadzone zostały po raz pierwszy w czerwcu 2022 r. Polegają one na jednostronnym zawieszeniu przez UE ceł, które można było jeszcze zastosować w imporcie z Ukrainy na podstawie Układu o stowarzyszeniu UE-Ukraina.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu