Resort kluczy w sprawie "paliwa rolniczego" i wskazuje na zwrot akcyzy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
19-07-2022,9:15 Aktualizacja: 19-07-2022,9:19
A A A

Zwrot podatku akcyzowego, wynoszący 1 zł na litr oleju napędowego, miał inną wartość, gdy cena ON oscylowała w granicach 5 zł/l i inną ma teraz, kiedy sięga 8 zł/l. Nadziei na wprowadzenie preferencyjnie traktowanego "paliwa rolniczego" raczej nie ma.

O stworzenie takiej formy pomocy gospodarstwom, jak "paliwo rolnicze", dzięki któremu gospodarze mieliby szansę na uprawianie ziemi na podobnych zasadach, jak w krajach zachodnich należących do UE, wnioskowała Dolnośląska Izba Rolnicza.

paliwo rolnicze, Dolnośląska Izba Rolnicza, olej napędowy, produkcja rolna

Czas wprowadzić "paliwo rolnicze". To dobry wzór z Zachodu

Specjalne, bo sprzedawane na preferencyjnych warunkach, paliwo byłoby znaczącą pomocą dla polskich gospodarstw. Do czasu wprowadzenia takiego rozwiązania rolnicy mogliby otrzymywać zwiększony o 100 proc. zwrot akcyzy. W tej sprawie do Henryka...

"Zgodnie z prawem unijnym, państwa członkowskie mogą stosować minimalną stawkę akcyzy do produktów energetycznych. Dlatego też wnioskujemy, aby do czasu wprowadzenia paliwa rolniczego, zwiększyć o 100 proc. zwrot podatku akcyzowego dla polskich rolników. Pozwoli to stworzyć warunki prowadzenia gospodarstw na podobnym poziomie, jak w innych krajach UE" - podkreślono w piśmie dolnośląskiego samorządu rolniczego.

Resort rolnictwa w odpowiedzi nie ustosunkował się wprost do kwestii stricte wprowadzenia "paliwa rolniczego". Przypomina jedynie, że zgodnie z prawem unijnym na paliwa silnikowe przeznaczone do prac m.in. w rolnictwie i ogrodnictwie obowiązuje minimalny poziom opodatkowania w wysokości 21 euro za 1000 litrów.

Ministerstwo wskazuje też na funkcjonujący od lat mechanizm zwrotu akcyzy zawartej w paliwie wykorzystywanym do prac rolniczych. To obecnie 1 zł za 1 litr ON. Stawka na przyszły rok zostanie ustalona po określeniu budżetu państwa na 2023 r. Tym samym trudno oczekiwać, że w najbliższej przyszłości "paliwo rolnicze" będzie wprowadzone jako nowa forma pomocy dla rolników.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu