Real w końcu zapłaci za owoce. UOKiK interweniuje

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Longina Grzegórska-Szpyt PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-07-2019,10:35 Aktualizacja: 25-07-2019,11:07
A A A

Prezes UOKiK wydał w środę decyzję zobowiązującą spółkę Real do wypłaty zaległych zobowiązań dla dostawców owoców. Real to jeden z największych w Polsce producentów koncentratów owocowych.

Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów powiedział, że dzięki ustawie o przewadze kontraktowej urząd ma możliwość realnej pomocy rolnikom.

produkcja owoców, skup owoców, ceny owoców w skupie, nieuczciwe praktyki handlowe

Producenci owoców sygnalizują nieprawidłowości w punktach skupu

Od producentów owoców płyną sygnały o nieprawidłowościach w punktach skupu - poinformowało ministerstwo rolnictwa. Resort przypomina, że w przypadku kupna produktów rolnych bez umowy lub w sytuacji, gdy jest wadliwa, na...

- Może interweniować w przypadku, kiedy duży przedsiębiorca wykorzystuje swoją pozycję wobec mniejszych dostawców. Grozi za to kara do 3 proc. jego obrotu - dodał. Wskazał, że możliwe jest również zobowiązanie spółki do zmiany praktyki, co może szybko poprawić sytuację jej kontrahentów.

Urząd powiadomił, że siedlecka spółka Real - jak wynika z ustaleń urzędu - wyznaczała termin zapłaty, który maksymalnie mógł wynieść nawet sześć miesięcy.

- Co więcej, Real nie płacił w wyznaczonym przez siebie terminie, a największe opóźnienia wynosiły ponad 170 dni. Tymczasem zgodnie z ustawą o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, strony mogą ustalić czas na uregulowanie należności dłuższy niż 30 dni, ale nie powinien przekraczać 60 dni - powiedział szef UOKiK.

Zaznaczył, że w trakcie postępowania spółka Real zobowiązała się do zmiany praktyki - znacznie skróci terminy płatności oraz ureguluje zaległości wraz odsetkami wobec producentów owoców.

T.B. Fruit Polska, uokik, skup owoców, przetwórstwo owoców, przewaga kontraktowa, nieuczciwe praktyki handlowe

T.B. Fruit Polska wykorzystuje przewagę na rynku? UOKiK wszczął postępowanie

UOKiK wszczął postępowanie przeciw spółce T.B. Fruit Polska. To jedna z największych firm skupujących owoce i produkujących koncentrat jabłkowy w Polsce. Urząd podejrzewa, że przedsiębiorca wykorzystuje przewagę kontraktową wobec...

Urząd podał, że nowe terminy płatności wyniosą 30 dni od daty dostawy dla rolników ryczałtowych i 60 dni dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Ten drugi termin będzie liczony od otrzymania przez Real prawidłowo wystawionej faktury VAT.

Spółka przeprowadzi ponadto audyt płatności wszystkich dostaw owoców od 12 lipca 2017 r. i sprawdzi, czy nie doszło do przekroczenia terminów zapłaty lub braku płatności.

- Real ureguluje wszelkie zaległości, a rolnikom, którzy sami produkują i dostarczają owoce, dodatkowo zapłaci odsetki ustawowe - zapewnił Niechciał.

Szef UOKiK przypomniał, że Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych oraz ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi.

Projektowane przepisy m.in. zakazują sprzedaży produktów rolniczych poniżej ceny referencyjnej, ogłaszanej dwa razy w roku przez ministra rolnictwa.

Jan Krzysztof Ardanowski, protesty rolników, organizacje rolnicze, jacek sasin

Ardanowski: rolnicy nie mogą być najsłabszym ogniwem w łańcuchu

- Takie spotkanie jak to mogą usprawnić proces konsultowania się z rolnikami, aby ich postulaty były sprawnie przekazywanie do rządu - powiedział podczas środowego spotkania z rolnikami minister Jan Krzysztof Ardanowski. Na spotkanie z ministrem do...

- Nowe przepisy spowodują, że rolnicy nie będą już zmuszani do sprzedaży produktów poniżej kwoty, która nie oddaje nakładu ich pracy - zaznaczył Niechciał. Dodał, że wpłyną również na sprawiedliwy podział marż pomiędzy producenta, pośrednika i sklep.  

Jan Krzysztof Ardanowski, szef resortu rolnictwa zaznaczył, że projektowana ustawa jest jedną z najważniejszych w porządkowaniu rynku surowców rolnych.

Dodał, że "oparcie relacji handlowych z rolnikami na umowach kontraktacyjnych, podpisanych z odpowiednim wyprzedzeniem, zawierających najważniejsze ustalenia dotyczące ilości surowca, jego jakości, miejsca dostaw, terminów płatności i ewentualnych kar umownych, jest pierwszą próbą ucywilizowania handlu i wyeliminowania złodziei żerujących na pracy rolników".

Polityk wyjaśnił, że ceny referencyjne wybranych produktów rolnych, będę ustalane na podstawie danych opracowanych w wyniku badań prowadzonych przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej-Państwowy Instytut Badawczy, który uwzględni m.in. koszty produkcji, koszty pracy i wysokość średnich plonów tych produktów.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.