Rada Młodych Rolników już działa. Będzie doradzać ministrowi

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-05-2022,9:20 Aktualizacja: 25-05-2022,9:27
A A A

Na mocy zarządzenia ministra rolnictwa została powołana Rada Młodych Rolników jako organ pomocniczy szefa resortu. Jej zadaniem będzie konsultowanie strategicznych i programowych dokumentów związanych z polityką rolną.

- Głos młodych jest ważny i powinien liczyć się w rolnictwie. Ich punkt widzenia jest zupełnie inny i bardzo potrzebny, szczególnie przy projektowaniu polityki rolnej na przyszłość - podkreślił podczas uroczystości powoływania Rady wicepremier Henryk Kowalczyk.

Premie dla młodych rolników, wsparcie dla rolnictwa, ARiMR, PROW 2014-2020

150 tysięcy złotych premii dla młodych rolników

Jeszcze tylko do 30 maja Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski od młodych rolników o premię na rozpoczęcie samodzielnego gospodarowania. Dotacja wynosi 150 tys. zł. Pomoc finansowa pochodzi z budżetu...

Odbyło się pierwsze posiedzenie nowego gremium, które liczy 21 członków. Przewodniczącym Rady został Tomasz Stańczak, uczeń Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Golądkowie, a jego zastępcą Marcin Wojciechowski, uczeń Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Suwałkach.

Wśród członków Rady jest jeden pracownik naukowy i siedmiu studentów z uczelni rolniczych w Lublinie, Warszawie, Bydgoszczy, Wrocławiu. Są w niej także uczniowie i uczennice prowadzonych przez MRiRW szkół rolniczych w Golądkowie, Studzieńcu, Radomiu, Suwałkach, Sichowie Dużym, Widzewie, Starym Lubiejewie, Różańcu, Gołotczyźnie, Bielsku Białej, Głubczycach, Sokołowie Podlaskim, Zduńskiej Dąbrowie.

Zadaniem Rady jest konsultowanie wszelkich dokumentów związanych z polityka rolną, a także inicjowanie nowych rozwiązań systemowych, które pomogą rolnictwu sprostać wymogom cyfrowej rzeczywistości. Rada zajmie się też implementacją nowoczesnych technologii, co przyczyni się do uatrakcyjnienia polskiej wsi jako miejsca do pracy i życia młodych aktywnych ludzi.

Programu Stypendiów Pomostowych, Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości, wsparcie dla studentów

Stypendia czekają na maturzystów

Ruszyła rekrutacja do XX edycji Programu Stypendiów Pomostowych. Czeka ich ponad 500 w wysokości 7000 zł, a aplikować o wsparcie można do 16 sierpnia. O stypendia na I rok mogą ubiegać się tegoroczni maturzyści ze wsi i małych miejscowości,...

Jak napisano w komunikacie, ważnym kryterium wyboru członków Rady było związanie rodzinne kandydatów ze wsią. Pod uwagę brano także prowadzenie samodzielne bądź z rodzicami gospodarstwa rolnego i deklarowanie związania swojej przyszłości zawodowej i rodzinnej z obszarami wiejskimi.

Wiceminister Anna Gembicka zwróciła uwagę, że powołanie Rady Młodych Rolników przy MRiRW jest dobrą prognozą na przyszłość, bowiem ważną kwestią jest wykorzystanie nowoczesnych technologii w rolnictwie, np. paszportyzacja żywności czy system satelitarnego monitorowania upraw. Niezbędne jest więc, aby nowoczesne rozwiązania uwzględnione były w programie szkół rolniczych, a także na uczelniach.

Polityk zapowiedziała podpisanie niebawem listu intencyjnego z uczelniami wyższymi zrzeszonymi w Konferencji Rektorów Uczelni Rolniczych i Przyrodniczych. Celem listu będzie podjęcie współpracy na rzecz rozwoju rolniczych i przyrodniczych dyscyplin nauki.

Prowadząca posiedzenie Anna Radecka, dyrektor departamentu Oświaty i Polityki Społecznej poinformowała o opracowywaniu w ministerstwie dokumentu pod nazwą "Strategia kształcenia rolniczego w szkołach rolniczych prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi do 2027 roku". Zwróciła się do członków Rady z prośbą o włącznie się do prac nad tą strategią i przedstawienie propozycji m.in. w zakresie dotyczącym: zwiększenia atrakcyjności rolniczego kształcenia zawodowego i skutecznego zachęcania do podejmowania nauki w takich szkołach.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement