Pszczoły już się rozmnażają. Schładzanie gniazd pomoże?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Joanna Kiewisz-Wojciechowska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-01-2020,8:45 Aktualizacja: 15-01-2020,8:50
A A A

Panujące w grudniu i styczniu wysokie temperatury sprawiają, że niektóre pszczele rodziny zaczynają się rozmnażać, co jest zjawiskiem przedwczesnym.

- Schładzanie gniazd pszczelich wydaje się jedynym sposobem na zahamowanie przedwczesnego rozmnażania się pszczół. Można to zrobić zdejmując z ula ocieplenia oraz wyjmując szufladę z dennicy higienicznej - mówi Józef Zysk, szef Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Olsztynie.

kamil baj, pszczelarstwo, owady zapylające, zapylanie roślin

Bez pszczół możemy mieć duży problem

Niektórzy eksperci mówią, że kiedy na naszej planecie zabraknie pszczół ludzkość zginie w ciągu czterech lat. Zdaniem pszczelarza Kamila Baja to uproszczenie, ale ma w sobie dużo prawdy. - Pszczoły odpowiadają za zapylanie...

Dennica higieniczna to zamocowywana na dnie ula szuflada, która na górze ma siatkę, a pod nią szufladę, do której przez tę siatkę wpadają zanieczyszczenia z ula. Szuflada na "odpady" jest ruchoma więc jej wyjęcie obniży temperaturę w ulu.

Ekspert powiedział, że z obserwacji pszczelarzy wynika, że niektóre matki rozpoczęły składanie jajeczek. Ponieważ nie kwitną żadne rośliny, pszczoły, które się wylęgnął, będą słabe i mogą nie przetrwać do pełnej wiosny.

- Młode muszą być karmione pyłkiem, on jest dla nich niezbędny by nabrały tężyzny - powiedział Zysk. Dodał, że przedwczesny wylęg młodych pszczół zagraża także pszczołom, których zadaniem było przezimowanie pszczelej rodziny.

- Zajmuję się pszczelarstwem 45 lat i takiej sytuacji, by w grudniu i styczniu nie było mrozów nie obserwowałem. Trudno wyrokować, jak to wpłynie na pszczele rodziny, na razie wydaje się, że trzeba zrobić wszystko, by zahamować przedwczesne składanie przez pszczele matki jajeczek - powiedział szef WZP w Olsztynie.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu