Psy i koty w gospodarstwie. Prawo swoje, życie swoje

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
20-02-2017,15:50 Aktualizacja: 20-02-2017,17:12
A A A

Rolnicy mogą mieć problemy z zabezpieczeniem budynków gospodarczych przed dostępem kotów i psów utrzymywanych w gospodarstwie - napisała Krajowa Rada Izb Rolniczych w opinii do rozporządzenia ministra rolnictwa.

Chodzi o dokument w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych "dla prowadzenia działalności w zakresie utrzymywania zwierząt gospodarskich, w celu umieszczania ich na rynku lub produktów pochodzących z tych zwierząt lub od tych zwierząt".

wymagania weterynaryjne, bioasekuracja, choroby zakaźne

Zasady bioasekuracji będą zaostrzone

Projekt rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczący zwiększenia wymagań weterynaryjnych ma na celu zabezpieczenie gospodarstw przed chorobami zakaźnymi zwierząt oraz ograniczenie ich ewentualnego rozprzestrzenienia się z danego gospodarstwa na inne...

Zdaniem KRIR, o ile specjalistyczne gospodarstwa i wielkotowarowe fermy raczej nie będą miały problemów ze spełnieniem nowych wymogów (w większości budynki gospodarcze służące produkcji zwierzęcej są tam wydzielone), o tyle małe, drobnotowarowe gospodarstwa mogą mieć nie lada kłopot.

Jedna z wątpliwości samorządu rolniczego (jako przejaw biurokracji) dotyczy obowiązku prowadzenia ewidencji wjazdów i wyjazdów środków transportu oraz osób.

Poza tym problemem może być zabezpieczenie budynków gospodarczych przed dostępem kotów i psów utrzymywanych w gospodarstwie.

"Szczególnie w przypadku obór kurtynowych wymóg ten z punktu widzenia zabezpieczenia gospodarstw przed wprowadzeniem chorób zakaźnych nie wydaje się być konieczny, ponieważ rozporządzenie nie stanowi o zabezpieczeniu wybiegów, okólników i pastwisk" - wskazuje KRIR.

asf, afrykański pomór świń, ptasia grypa, Krzysztof Niemczuk, Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach, zwierzęta

ASF pod kontrolą, ale ptasia grypa może się szerzyć

Afrykański pomór świń jest pod kontrolą służb weterynaryjnych, natomiast gorsza jest sytuacja w przypadku grypy ptaków, która może się jeszcze rozszerzyć - powiedział prof. Krzysztof Niemczuk, dyrektor Państwowego Instytutu...

Zarząd izby uważa, że w wielu gospodarstwach psy są wykorzystywane jako pasterskie i również poza okresem pastwiskowym, powinny mieć codzienny kontakt ze zwierzętami. Koty z kolei (również pewne rasy psów) chronią budynki gospodarcze przed gryzoniami.

Samorząd rolniczy zwraca ponadto uwagę na obowiązek wykorzystywania przy obsłudze zwierząt narzędzi oraz sprzętu i wskazuje, że należałoby doprecyzować, czego dokładnie dotyczy ten przepis.  

"Może być sytuacja, gdzie urządzenia takie, jak: poskromy, klatki do przewozu zwierząt, kolczykownice lub tatuownice oraz urządzania i aparaty do oszałamiania zwierząt podczas uboju używane są wspólnie przez grupę rolników" - wytyka KRIR.

Poleć
Udostępnij