ASF pod kontrolą, ale ptasia grypa może się szerzyć

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-02-2017,10:50 Aktualizacja: 15-02-2017,11:08
A A A

Afrykański pomór świń jest pod kontrolą służb weterynaryjnych, natomiast gorsza jest sytuacja w przypadku grypy ptaków, która może się jeszcze rozszerzyć - powiedział prof. Krzysztof Niemczuk, dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

- Perspektywa, jeżeli chodzi o ASF jest optymistyczna, opanowaliśmy sytuację. Jeżeli nie będzie nieodpowiedzialnego zachowania ze strony hodowców rolników lub umyślnego działania, to sytuacja związana z ASF na tą chwilę jest opanowana - powiedział Niemczuk.

ptasia grypa, ogniska ptasiej grypy, drób, dzikie ptaki, zasady bioasekuracji

Duże ryzyko rozprzestrzeniania się ptasiej grypy

Istnieje duże ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się ptasiej grypy w naszym kraju - ocenili naukowcy z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. Zagrożeniem są dzikie ptaki, ale także nieprzestrzeganie zasad bioasekuracji. W ministerstwie...

Zaznaczył, że w przypadku grypy ptaków sytuacja jest niekorzystna, gdyż choroba wywoływana jest przez dzikie ptaki, które migrują i nad tym żadna inspekcja nie zapanuje. Profesor dodał, że wirus jest dużo bardziej zjadliwy, niż ASF.

Według szefa PIW trzeba poczekać na zmianę pogody, gdyż przyjdzie ocieplenie i ptaki zaczną odlatywać. Druga nie mniej istotna sprawa to ścisłe przestrzeganie zasad bioasekracji przez hodowców. Jeżeli te warunki zostaną spełnione, to sytuacja z ptasią grypą zacznie się uspakajać.

Badania wskazują, że przeżywalność wirusa grypy H5N1 wynosi co najmniej 60 dni w temperaturze 4°C, a 10-20 dni w temperaturze 20°C.

Drób domowy zaraża się przez bezpośredni lub pośredni kontakt z dzikimi ptakami, bardzo często przez zbiorniki wodne czy też odchody zarażonych ptaków lub ściółkę. Poważnym źródłem zakażenia są wirusy, które mogą znajdować się na butach, ubraniu czy sprzęcie rolniczym.

W ostatnich dniach stwierdzono pięć nowych ognisk ptasiej grypy, w trzech województwach: dolnośląskim, wielkopolskim i śląskim. Zachorowało tam m.in. ponad 180 tys. kaczek i ok. 130 tys. kur niosek. W sumie, odnotowano już 49 ognisk ptasiej grypy w ok. połowie województw Polski.

Afrykański pomór świń stwierdzono w 23 gospodarstwach rolnych, ostatnie ognisko - pod koniec września u.br. Wykryto też 202 przypadki tej choroby u dzików. Choroba głownie dotyka województwo podlaskie, choć także pojedyncze przypadki odnotowano w województwie lubelskim i mazowieckim.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2022

Hoduj z głową świnie:

-Apelują do ministra

-Co na start tuczu?

-Będzie więcej ognisk ASF?

-Dezynfekcja na sucho

-Co się dzieje w branży?

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2022

Hoduj z głową bydło:

-Delikatne jersyki

-Zysk z mleka i z pierwiastek

-Odmiana ma znaczenie

-Dba o rozród i szybki postęp

-Niedoceniona słoma

 

PRENUMERATA