Psy będą strzegły owce przed wilkami. Pierwsze już trafiły do gospodarzy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
17-04-2019,15:15 Aktualizacja: 17-04-2019,15:21
A A A

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie przekazała gospodarzom z województwa warmińsko-mazurskiego pierwsze owczarki podhalańskie do ochrony stad owiec przed wilkami.

Dwa szczenięta trafiły już do hodowcy 600 owiec ze wsi Derc (gm. Jeziorany), a jeden do właściciela stada 160 owiec z Dźwiersztyn (gm. Pasym). Kolejny pies niebawem zostanie przekazany gospodarzowi z miejscowości Rogale (gm. Banie Mazurskie). Do końca 2021 r. hodowcy otrzymają 16 psów.

owce, pszczoły, Włochy, Owce w parkach w Rzymie, Pszczele Miasto

Owce skoszą trawę, a pszczoły zmierzą poziom smogu

Owce w parkach w Rzymie wyjadające trawę w zastępstwie kosiarek, a w różnych punktach miasta system uli do monitoringu smogu - to najnowsze ekologiczne inicjatywy we włoskiej stolicy. Kilka tygodni po tym, gdy władze Wiecznego Miasta...

"Do gospodarzy trafiły szczenięta w wieku 7-8 tygodni. W prawidłowej socjalizacji, czyli procesie oswajania się młodego owczarka z owcami, będzie ich wspierać dostawca psów. Ma wyjaśnić, jak opiekować się psem oraz w jaki sposób urządzić kojec w owczarni lub na pastwisku. Następnie przez dwa lata będzie monitorować skuteczność przygotowywania psów do roli stróża stada" - wyjaśnia olsztyńska RDOŚ.

Jak podkreśla, ważne, aby kontakt młodego psa z ludźmi był ograniczony do niezbędnego minimum, ponieważ jego efektywność zależy od tego, czy jako szczeniak zaakceptuje stado jako nową rodzinę.

"Dobry pies ochraniający stado, to taki, który pozostaje z nim cały czas i szybko reaguje na obecność zagrożenia zdecydowaną postawą ciała i szczekaniem" - wskazuje RDOŚ.

Przekazywanie psów hodowcom owiec odbywa się w ramach projektu pn. "Przeciwdziałanie szkodom powodowanym przez bobry w gospodarstwach rolnych i mieniu oraz zabezpieczenie zwierząt gospodarskich przed wilkami na terenie województwa warmińsko-mazurskiego". Został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

"W ramach projektu przekazywane są hodowcom zwierząt gospodarskich m.in. siatki i słupki do wykonania ogrodzeń, zestawy pastuchów elektrycznych zasilanych energią słoneczną, a także fladry, czyli sznury z czerwonymi wstążkami do odstraszania drapieżników" - podsumowuje olsztyńska dyrekcja.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu