Owce skoszą trawę, a pszczoły zmierzą poziom smogu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Sylwia Wysocka PAP Life | redakcja@agropolska.pl
07-07-2018,8:40 Aktualizacja: 07-07-2018,8:56
A A A

Owce w parkach w Rzymie wyjadające trawę w zastępstwie kosiarek, a w różnych punktach miasta system uli do monitoringu smogu - to najnowsze ekologiczne inicjatywy we włoskiej stolicy.

Kilka tygodni po tym, gdy władze Wiecznego Miasta zapowiedziały skierowanie tysięcy owiec do wielkich parków na peryferiach, by tam zajęły się niekoszoną z powodu braku personelu trawą, zaprezentowany został następny pomysł.

W strategicznych punktach pojawią się ule, które mają pomóc w badaniu czystości powietrza. W realizacji tego pomysłu mają uczestniczyć Federacja Włoskich Pszczelarzy oraz leśna formacja karabinierów.

pszczoły, Warszawa, miód, owady, pszczoły w Warszawie, pszczoły na dachu hotelu

Pszczoły w miastach radzą sobie lepiej niż na wsi

W Warszawie pszczoły zbierają kilkakrotnie więcej miodu niż hodowane w pasiekach na wsiach i w lasach. - W sprzyjających latach było to nawet 100 kg z ula - powiedział PAP opiekun trzech warszawskich pasiek Marek Barzyk. Barzyk pochodzi z rodziny...

Zgodnie z przedstawionymi planami powstanie sieć uli przede wszystkim z tych już istniejących w Rzymie. Analizom zostanie poddana jakość miodu, badane będą też pszczoły. Na tej podstawie możliwe będzie zmierzenie poziomu smogu.

Projektowi nadano nazwę "Pszczele Miasto".

Wcześniej, również w Rzymie zapowiedziano stworzenie "hoteli" dla miejskich pszczół, czyli budowę małych drewnianych domków, w których będą mogły się one schronić.

Miłośnicy tych owadów apelują do rzymian, by instalowali takie domki, zwane "bee hotels" na balkonach i w ogrodach. Argumentują przy tym, że żyjące w miastach pszczoły zazwyczaj nie są groźne, jeśli nie grozi im niebezpieczeństwo.

Pierwsze pszczele hotele już powstały.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj