Przełomowa drylownica dla małych gospodarstw nie uszkodzi owoców

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
06-02-2021,8:00 Aktualizacja: 05-02-2021,10:56
A A A

Przy wykorzystaniu ultrasonicznego noża i podciśnienia nowe urządzenie do pestkowania wiśni ma pozostawiać owoc niemal nienaruszony. Pochylą się nad nim m.in. naukowcy z politechniki.

Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach - jako lider grupy operacyjnej "Wiśnia bez pestki" - wraz pozostałymi konsorcjantami: Politechniką Świętokrzyską w Kielcach oraz Suszarnią Owoców, Warzyw i Ziół Maria Chmielewska podpisali przełomową umowę.

eit food venture summit, innowacje w rolnictwie, żywność

Innowacje przyczyniają się do transformacji systemu żywnościowego

Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT Food) poszukuje 100 przedsiębiorców z branży rolno-spożywczej, którzy dążą ku zdrowszemu i bardziej zrównoważonemu systemowi żywności. Program jest skierowany do...

Dotyczy dofinansowania projektu "Innowacja technologiczna, procesowa i produktowa w zakresie drylowania wiśni w sposób taki, aby struktura owocu była naruszona w jak najmniejszym stopniu we współpracy z Politechniką Świętokrzyską".

Celem projektu jest stworzenie i wdrożenie do produkcji drylownicy do wiśni, przeznaczonej przede wszystkich dla małych czy nieco tylko większych gospodarstw w cenie przystępnej dla rolników.

Jak mówił Jerzy Pośpiech, dyrektor ŚODR w Modliszewicach, produkty wytwarzane w mniejszych gospodarstwach robi się teraz sprzętem dostępnym w domu. - Brakuje maszyn w wielkościach i wydajnościach, jakie są potrzebne dla przeciętnego gospodarstwa - argumentował.

Świętokrzyski ośrodek zapewnia, że w ramach umowy opracowana zostanie innowacyjna technologia drylowania owoców miękkich. Przez wykorzystanie ultasonicznego noża oraz podciśnienia pozwoli na usuniecie pestki z wiśni przy znacznie mniejszym naruszeniu struktury owocu.

GPW Ventures, kowr, innowacje w rolnictwie, Piotr Gębala, wojciech kędzia

Ryzyko się opłaci? Powstanie spółka wspierająca innowacje w rolnictwie

- Za kilka dni zostanie podpisany list intencyjny o współpracy Krajowego Ośrodka Wsparcie Rolnictwa ze spółką Giełdy Papierów Wartościowych GPW Ventures - zapowiedział Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Chodzi o...

Prawie nienaruszona (w owocu zostanie wycięty z jednej strony niewielki otwór pozwalający na usunięcie pestki) umożliwi ich wykorzystanie m.in. w procesach kandyzowania, suszenia, rodzynkowania.

"Realizacja projektu umożliwi wprowadzenie na rynek nowej technologii procesu drylowania wiśni oraz związanej z tym nowej metody organizacji produkcji dzięki ograniczeniu selekcji drylowanych owoców (wyeliminowanie czynnika ludzkiego pogłębiającego degradację strukturę w procesie drylowania). Tym samym umożliwi to wprowadzenie na rynek nowego produktu - drylowanej wiśni o wysokich parametrach jakościowych" - czytamy w komunikacie ŚDOR.

Koszt projektu to 1 mln 404 tys. 781 zł, a dofinansowanie z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wyniesie 1 mln 288 tys. 75 zł.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu