Program MdM. Brak środków nie wpłynie na ceny mieszkań

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
04-04-2016,9:30 Aktualizacja: 04-04-2016,9:53
A A A

Wykorzystanie środków z limitu MdM w br. nie wpłynie na spadek cen mieszkań prognozują eksperci rynku mieszkaniowego. Ich zdaniem deweloperzy będą działali na korzyść nabywcy - przesuną harmonogram płatności na 2017, czy 2018 r., by kupujący mogli skorzystać z dopłat.

W połowie marca BGK wstrzymał przyjmowanie wniosków o dofinansowanie w programie "Mieszkanie dla młodych" na 2016 r. Tegoroczny limit wynosił 730 mln zł, z czego zarezerwowane jest już 95 proc. - pozostałe 5 proc. środków trafi do beneficjentów programu, którym urodziło się lub zostało przysposobione trzecie lub kolejne dziecko. Nabywcy nadal mogą składać wnioski, dla których wypłata dofinansowania nastąpi w 2017 lub 2018 r.

program mieszkanie dla młodych, Bank Gospodarstwa Krajowego, bogusław białowąs

Program MdM bije rekordy. Młodzi chcą mieszkać na swoim

Program "Mieszkanie dla Młodych" nadal cieszy się wielkim zainteresowaniem i środki na ten rok zostaną w całości wykorzystane - powiedział Bogusław Białowąs, zastępca dyrektora departamentu usług agencyjnych w Banku Gospodarstwa...

W styczniu Kazimierz Smoliński, wiceminister infrastruktury i budownictwa poinformował, że rząd nie zakłada wydłużenia programu MdM i będzie on obowiązywał zgodnie z założeniami ustawy do końca 2018 r.

- Przede wszystkim nie ma powodów do paniki - apeluje Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Wskazuje, że obecnie mówimy o wykorzystaniu środków przeznaczonych jedynie na 2016 rok, co nie jest równoznaczne z końcem funkcjonowania programu. Ocenia, że mieszkania kwalifikujące się do programu MdM z terminem oddania na 2017 lub 2018 rok, będą znikały z rynku najszybciej.

Jego opinię podziela Marcin Krasoń z Home Broker. Według niego na rynku zapewne dojdzie do sytuacji, gdzie deweloperzy będą przesuwali harmonogram płatności na 2017 r., by kupujący mogli skorzystać z dopłat. Nie spodziewa się znaczących ruchów w cenach mieszkań, związanych z wyczerpaniem dofinansowania MdM na 2016 rok. - Warto zauważyć, że MdM stanowi tylko część rynku, a zaledwie część z tej części to mieszkania deweloperskie na 2016 rok - ocenił ekspert.

programu społecznego budownictwa czynszowego, Bank Gospodarstwa Krajowego, kazimierz smoliński

Tanie mieszkania czynszowe powstaną w całej Polsce

W ramach 1. edycji programu społecznego budownictwa czynszowego wnioski złożyło 45 inwestorów, dzięki czemu powstanie prawie 3 tys. tanich mieszkań na wynajem -poinformował Dariusz Stachera, dyrektor departamentu budownictwa społecznego w...

Maciej Górka, ekspert ds. nieruchomości z Domiporta.pl zauważył natomiast, że na ceny mieszkań i siłę nabywcza większe znaczenie niż MdM mogą mieć rosnące wymaganie dotyczące minimalnego wkładu własnego przy kredycie hipotecznym oraz drożejące kredyty, które są skutkiem nałożenia na banki nowego podatku.

- Słabnący popyt i wygenerowana w ostatnich latach wysoka podaż nowych mieszkań powoli zmusza deweloperów do bardziej liberalnego podejścia względem stosowanej dotychczas polityki rabatowej - dodał Górka.

Nagły wzrost zainteresowania programem - jak wskazują eksperci - spowodowała nowelizacja ustawy o MdM z 1 września 2015 r. Dzięki noweli dofinansowanie objęło mieszkania z rynku wtórnego, zostały zwiększone dopłaty dla rodzin lub osób samotnie wychowujących dzieci, zniesiono limit wiekowy dla rodziców i osób samotnych wychowujących troje i więcej dzieci, a także złagodzono warunki otrzymywania kredytu.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj