Program "Czyste powietrze" trafi do kosza? Unia nie chce dać funduszy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
07-01-2019,10:05 Aktualizacja: 07-01-2019,10:14
A A A

Wymiana przestarzałych pieców węglowych na nowoczesne kotły, czyli główne założenie sztandarowego programu rządu "Czyste powietrze" nie podoba się Komisji Europejskiej i jest niezgodne z polityką UE.

- Podczas wstępnych rozmów otrzymaliśmy jasną informację z Komisji Europejskiej, że w przyszłej perspektywie finansowej Unia Europejska nie zamierza finansować i dotować wymian domowych kotłów na takie, które korzystać będą z paliw kopalnych, to znaczy zarówno z węgla, jak i z gazu - przyznaje w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Piotr Woźny, pełnomocnik premiera do spraw tego programu.

Program Czyste Powietrze, NFOŚiGW, wymiana pieca, ocieplenie budynków

Wstrzymano nabór do programu Czyste Powietrze

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wstrzymał nabór do programu Czyste Powietrze. Jak zapewnia, sytuacja ma "charakter przejściowy". Nie wiadomo jednak, kiedy nabór zostanie ponownie uruchomiony. W...

To może sprawić, że program trafi do kosza, bo 103 mld zł, które w ramach przedsięwzięcia miałyby być przeznaczone na walkę ze smogiem, w głównej mierze miały pochodzić z funduszy unijnych - podaje powołując się na dziennik portal innpoland.pl

Inne źródła dofinansowania, czyli Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz przychody z handlu emisjami i opłaty paliwowej, mogą nie wystarczyć na pokrycie kosztów 10-letniego programu.

Nabór wniosków rozpoczął się we wrześniu i do końca tego roku na dotację na instalację nowoczesnych kotłów węglowych, gazowych, olejowych, ogrzewania elektrycznego czy pomp ciepła, było już 23,5 tys. chętnych.

Składanie dokumentów zostało wstrzymane.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj