Powstał Komitet Obrony Polskiego Rolnictwa i Hodowców Zwierząt

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-02-2019,10:40 Aktualizacja: 12-02-2019,10:47
A A A

Organizacje zajmujące się tematyką zwierzęcą, hodowcy, kynolodzy, rolnicy z kilkunastu organizacji związkowych i pozarządowych przystąpili do Komitetu Obrony Polskiego Rolnictwa i Hodowców Zwierząt.

Spotkanie założycielskie komitetu miało miejsce 23 stycznia w Karolinowie pod Tomaszowem Mazowieckim, a w poniedziałek podczas zjazdu Komitetu w Warszawie ogłoszono dokonaną prawnie rejestrację komitetu w formie stowarzyszenia.

ustawa o ochronie zdrowia zwierząt, sejmowa komisja rolnictwa, jarosław sachajko, ryszard zarudzki

Poselski projekt ustawy o ochronie zwierząt odrzucony

Sejmowa komisja rolnictwa odrzuciła we wtorek projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, podpisany przez posłów PSL. Jarosław Sachajko (Kukiz'15), szef komisji przypomniał, że...

Bezpośrednim asumptem do powołania Komitetu stały się zmiany w ustawie o ochronie zwierzą proponowane przez posłów Krzysztofa Czabańskiego (PiS) i Pawła Suskiego (PO). Chodzi głównie o dwa artykuły - 7 i 37, które upoważniają przedstawicieli tzw. "organizacji społecznych" do wejścia na teren prywatnej posesji bez zgody lub pomimo sprzeciwu właściciela.

Jak wskazywali rolnicy na poniedziałkowym spotkaniu, jest to realne zagrożenie dla prowadzenia hodowli. W ich opinii, decyzje i czynności podejmowane przez takie organizacje np. w postaci zabrania zwierząt, mogą mieć nieodwracalne skutki i doprowadzić nawet do upadku dużego gospodarstwa, czy fermy hodowlanej.

Uczestnicy spotkania podkreślali błędną - w ich opinii - politykę rządu wobec handlu produktami żywnościowymi. Jak oceniali, dopuszcza się do dużego importu produktów, które są nie badane, a rolnicy swoich "zdrowych" produktów nie mogą sprzedać na polskim rynku. Wskazywali też na dużą konkurencję z podmiotami zagranicznymi.

hodowla i rozród zwierząt gospodarskich, księgi hodowlane, rada ministrów, bydło, świnie

Sprawy hodowli i rozrodu zwierząt gospodarskich będą uregulowane

Rada Ministrów przyjęła projekt noweli ustawy o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich, który kompleksowo reguluje kwestie hodowli i rozrodu zwierząt gospodarskich. Dokument przygotował resort rolnictwa. W projekcie...

Marcin Bustowski, wiceprzewodniczący Komitetu, szef związku zawodowego "Solidarni" zwrócił natomiast uwagę na zbyt małe środki na ten rok na weterynarię, KRUS, Doradztwo Rolnicze, dla Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i innych instytucje związanych z rolnictwem.

Postulował wstrzymanie wszelkich egzekucji wobec gospodarstw rolnych wszczętych na przez Urzędy Skarbowe. Domagał się rozliczenia funduszy promocji.

Jak mówił przewodniczący komitetu ekonomista i były poseł Dariusz Grabowski, najważniejsze dla rolnictwa są: ochrona gospodarstw rodzinnych i zachowanie ziemi w polskich rękach, utrzymanie polskich gospodarstw rodzinnych i zwiększenie dochodów w rolnictwie.

- Najwyższy czas, by środowisko rolnicze, środowisko hodowców zwierząt potrafiło z siebie wykreować przedstawicieli, którzy będą reprezentować ich w polityce, zabierać głos w imieniu własnego środowiska, to jest ważne i to jest m.in. celem tego spotkania - podkreślił.

Zapewnił, że organizacje skupione w nowym stowarzyszeniu, "nie chcą iść na konfrontację z władzą", ale pokazać że mają pomysły, rady i propozycje.

Obecny na posiedzeniu komitetu Jarosław Sachajko (Kukiz'15), przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa zaproponował, by rolnicy wchodzili do Sejmu z list tego ugrupowania.

Podczas poniedziałkowego zjazdu ustalono, że 26 lutego w Warszawie odbędzie się ogólnopolski protest przeciwko m.in. proponowanym zmianom w ustawie o ochronie zwierząt.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj