Potrzebna ochrona przychodów rolników. Powstaną fundusze wzajemnościowe?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
10-05-2022,8:05 Aktualizacja: 10-05-2022,8:08
A A A

Projekt ustawy o funduszach ochrony przychodów rolniczych nie zyskał szerokiego poparcia w środowisku rolniczym - przypomina resort rolnictwa. Zwraca jednak uwagę na planowane wsparcie w kierunku tworzenia funduszy wzajemnościowych.

Utworzenia Ogólnopolskiego Funduszu Klęskowego Produkcji Rolnej domagał się w opisywanym przez nas wystąpieniu lubelski samorząd rolniczy - w obliczu trudnej sytuacji finansowej wielu gospodarstw.

fundusz klęskowy, Lubelska Izba Rolnicza, susz rolnicza, ASF, nawałnice

Rolniczy fundusz klęskowy potrzebny od zaraz

Rolnicy z Lubelszczyzny domagają się utworzenia Ogólnopolskiego Funduszu Klęskowego Produkcji Rolnej. Ich zdaniem powstanie podmiotu jest nieuniknione i zagwarantowałoby rzetelne szacowanie strat w produkcji rolnej. "Gwałtowne zmiany...

"Idąc w ślad za propozycjami zawartymi w funduszu klęskowym, system powinien być m.in. powszechny i obowiązkowy, a zysk z funduszu powinien przechodzić na kolejny rok, co może skutkować zmniejszeniem kolejnej składki" - wskazywano we wniosku.

Ustosunkowując się do niego, resort rolnictwa na wstępie przypomniał, że został opracowany projekt ustawy o funduszach ochrony przychodów rolniczych, której celem było stworzenie możliwości prawnych, gwarantujących producentom rolnym częściową rekompensatę z tytułu utraty przychodów z prowadzonej przez nich działalności rolniczej w przypadku m.in. braku możliwości uzyskania zapłaty za zbyte produkty od podmiotu, który stał się niewypłacalny.

W ramach konsultacji społecznych jedynie przedstawiciele producentów owoców i warzyw poparli utworzenie takich funduszy. "Jednocześnie uprzejmie informuję, że w ramach Planu Strategicznego WPR na lat 2023-2027 planowane jest uruchomienie interwencji w zakresie tworzenia Funduszy Wzajemnościowych" - zaznaczył Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa.

Michał Kołodziejczak, Agrounia, Skotniki, rolnicy oszukani na nawozach

AGROunia chce powstania funduszu stabilizacyjnego

AGROunia interweniuje w sprawie rolników oszukanych przy zakupie nawozów w jednej z firm pod Wrześnią (woj. wielkopolskie). Michał Kołodziejczak, lider organizacji zaapelował o zmiany w prawie, które chroniłyby rolników...

Wyjaśnił, że fundusze wzajemnościowe umożliwiają wspólne ubezpieczanie np. producentów rolnych przed negatywnymi skutkami zdarzeń losowych w rolnictwie. Charakteryzują się niezarobkowym charakterem, swobodą członkostwa i demokracją w zarządzaniu - producent rolny jest jednocześnie członkiem funduszu i ma prawo udziału w jego władzach.

"Fundusze mogą być tworzone np. w oparciu o grupy producentów rolnych, ale uwzględniając opinie zakładów ubezpieczeń, przewiduje się również umożliwienie ich tworzenia w oparciu o TUW-y" - wskazał Bartosik.

Zwrócił ponadto uwagę na możliwości ratowania sytuacji gospodarstw wynikające z Ustawy o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwa rolne oraz Ustawy Prawo restrukturyzacyjne.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement