Polski rolnik dostaje więcej niż w wielu krajach "starej" Unii

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Julita Żylińska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-03-2016,12:15 Aktualizacja: 15-03-2016,12:56
A A A

Kwota na hektar, którą polscy rolnicy i polskie władze otrzymują w obszarze rolnictwa, jest wyższa niż w przypadku wielu starych członków UE - powiedział Phil Hogan, komisarz UE ds. rolnictwa. Spodziewa się, że polski rząd będzie negocjował wyrównanie dopłat bezpośrednich.

Podjęcie sprawy wyrównywania dopłat dla rolników PiS zapowiadało w kampanii wyborczej, a potwierdziła premier Beata Szydło w expose. Jak mówiła, nie może być tak, że nasi gospodarze mają gorsze warunki funkcjonowania niż rolnicy w innych krajach unijnych.

phil hogan, krzysztof jurgiel, interwencja na rynku mleka, interwencja na rynku trzody chlewnej

Bruksela zapowiada nowe wsparcie dla rolników. Polska zadowolona

Komisja Europejska zapowiedziała nowe działania, aby wesprzeć rolników z dotkniętych kryzysem sektorów mlecznego, mięsa wieprzowego oraz owocowo-warzywnego. Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa uważa, że kierunek, w jakim podąża...

W grudniu Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa mówił, że najważniejszą sprawą, stojącą przed nowym rządem w zakresie rolnictwa jest właśnie przegląd unijnej Wspólnej Polityki Rolnej (WPR).

- W 2013 roku Wspólna Polityka Rolna (na lata 2014-2020) została zreformowana i kryteria konwergencji (dopłat rolnych) zostały wówczas uzgodnione. Jestem pewien, że polski rząd znów podniesie tę kwestię w kontekście jakiegokolwiek połówkowego przeglądu albo następnej reformy WPR i ma do tego prawo. Ale dodałbym, że kwota na hektar, którą polscy rolnicy i polskie władze otrzymują w obszarze rolnictwa, jest wyższa niż w przypadku wielu starych członków w UE-15 - powiedział PAP komisarz Hogan.

Dodał, że chociaż wie, iż polski rząd ma w rozmowach z KE swoją pozycję negocjacyjną, "ze względu na zobowiązania poczynione podczas wyborów, to wszyscy muszą zrozumieć, że kwota na hektar jest znacząco większa niż w przypadku wielu "starych" krajów Unii Europejskiej, UE-15".

Poza dopłatami bezpośrednimi, polskie rolnictwo jest wspierane także z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. - Poczekajmy więc, jakie będą propozycje w kontekście połówkowego przeglądu, ale oczywiście sądzę, że Komisja Europejska dokonała znaczącego postępu we wdrażaniu polityki pod względem wyrównywania między wschodem i zachodem w ostatniej reformie i spodziewam się, że te konkretne kwestie będą nadal debatowane - zaznaczył Hogan.

Pytany, czy przegląd połówkowy WPR będzie miał miejsce w przyszłym roku, odparł, że nie ma jeszcze wniosków w tej sprawie, ale z pewnością będzie musiał się odbyć przegląd wieloletniego budżetu Unii.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj