Bruksela zapowiada nowe wsparcie dla rolników. Polska zadowolona

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-03-2016,8:05 Aktualizacja: 15-03-2016,8:46
A A A

Komisja Europejska zapowiedziała nowe działania, aby wesprzeć rolników z dotkniętych kryzysem sektorów mlecznego, mięsa wieprzowego oraz owocowo-warzywnego. Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa uważa, że kierunek, w jakim podąża Bruksela jest dobry.

Trudności w sektorach wieprzowiny, mlecznym i owocowo-warzywnym były jednym z tematów spotkania unijnych ministrów odpowiedzialnych za rolnictwo. KE, która we wrześniu przedstawiła pakiet pomocowy o wartości 500 mln euro, początkowo nie chciała wychodzić z nowymi propozycjami, jednak pod presją państw członkowskich zmieniła podejście.

kwota mleczna, kary za nadprodukcję mleka, phil hogan

Rolnicy muszą mieć udział w opłacie za przekroczenie kwot mlecznych

Rolnicy muszą wnieść wkład w uiszczenie opłaty za przekroczenie kwot mlecznych - powiedział Phil Hogan, komisarz UE ds. rolnictwa. Dodał jednak, że KE jest gotowa przyjrzeć się propozycjom polskiego rządu w tej sprawie, przewidującym pomoc państwa....

Sprawująca przewodnictwo w Radzie UE Holandia zebrała od krajów unijnych propozycje ponad 100 inicjatyw, które mają pomóc rolnikom. Chodzi m.in. o wsparcie dla producentów, którzy dobrowolnie ograniczą produkcję mleka, przedłużenie dopłat do przechowywania mięsa czy mleka w proszku, a także elastyczność w sprawie egzekwowania kar nakładanych na rolników.

Phil Hogan, unijny komisarz ds. rolnictwa zgodził się na wprowadzenie w życie niektórych pomysłów, jakie do Brukseli nadesłały europejskie stolice. Jak wynika z komunikatu Komisja zamierza np. czasowo akceptować wspieranie przez państwa członkowskie indywidualnych gospodarstw kwotą do 15 tys. euro rocznie.

KE rozważa też przedłużenie działań dotyczących sektora owocowo-warzywnego, które wygasają z końcem czerwca. Chodzi o rekompensaty za wycofywanie tych produktów z rynku, co dla naszych producentów, którzy ucierpieli z powodu rosyjskiego embarga, stanowi realną pomoc. Polska jest największym producentem i eksporterem jabłek w Europie, a Rosja była kluczowym klientem naszych sadowników.

Na ograniczony czas komisja chce też umożliwić organizacjom producenckim czy spółdzielniom działającym w sektorze mleczarskim zawieranie dobrowolnych porozumień dotyczących produkcji i dostaw.
krzysztof jurgiel, phil hogan, dopłaty do prywatnego przechowywania wieprzowiny

Jurgiel rozmawiał z Hoganem o wieprzowinie i mleku

Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa rozmawiał w poniedziałek w Brukseli z Philem Hoganem, unijnym komisarzem do spraw rolnictwa. Spotkanie odbyło się podczas posiedzenia Rady Ministrów AGRIFISH na wniosek Polski. Szef resortu przedstawił...

Dzięki temu ograniczona miałaby zostać podaż na rynku, a co za tym idzie wzrosłyby również ceny. Komisja uznała, że w obecnych okolicznościach są warunki, aby zastosować artykuł rozporządzenia o wspólnej organizacji rynków rolnych w tej sprawie. To precedens, ponieważ do tej pory nie wykorzystywano tego ustanowionego w 2013 r. narzędzia.

Bruksela zapowiedziała też zwiększenie pułapów, jeśli chodzi o interwencyjny skup odtłuszczonego mleka w proszku i masła. Limity zostaną zwiększone odpowiednio do 218 tys. ton (ze 109) oraz 100 tys. ton (z 60 tys.).

Hogan ma również rozważyć nowy program dopłat do przechowywania mięsa wieprzowego. Nie podano jednak szczegółów w tej sprawie.

Wiadomo za to, że powstać ma obserwatorium rynku mięsnego, na wzór takiej samej instytucji, która zajmuje się sektorem mlecznym. Jego zadaniem będzie śledzenie wydarzeń związanych z rynkiem oraz skutków zmian dla sektora mięsnego.

KE chce też pracować nad otwarciem nowych rynków zbytu dla europejskich rolników. Sprawdza też możliwości dotyczące uruchomienia programu kredytów eksportowych.

- Jest postęp w tych pracach. KE, prezydencja przyjęły do wiadomości, że konieczne jest podjęcie działań na rynku wieprzowiny, owoców i warzyw - powiedział w Brukseli  Krzysztof Jurgiel.

Jak podkreślił, Polsce najbardziej zależało na przedłużeniu możliwości wycofywania z rynku owoców i warzyw, a także wparciu finansowym dla sektora mięsa wieprzowego i mlecznego.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu