Pogoda nie oszczędzała tego powiatu. Chcą większej pomocy od rządu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
26-09-2017,11:50 Aktualizacja: 26-09-2017,12:09
A A A

Mrozy sięgające -30 stopni w styczniu i prawie -10 stopni w maju, a do tego gradobicie w czerwcu. Od początku roku pogoda nie oszczędzała powiatu rawskiego w województwie łódzkim. Tamtejsi radni proszą o większą pomoc dla poszkodowanych gospodarstw rolnych.

Przyjęte podczas sesji stanowisko rada powiatu przedłożyła marszałkom Sejmu i Senatu, prezesowi Rady Ministrów oraz ministrowi rolnictwa i rozwoju wsi. "Sytuacja ekonomiczna gospodarstw jest bardzo trudna. Rolnicy nie myślą o inwestycjach, a jedynie jak przetrwać do następnego roku. Strat spowodowanych anomaliami pogodowymi nie zrekompensują wyższe ceny za owoce, gdyż tych po prostu nie ma" - czytamy w dokumencie.

pomoc klęskowa, prow 2014-2020, pomoc na odtworzenie zniszczonych składników gospodarstwa, arimr

Rolnicy mogą już składać wnioski o pomoc klęskową

Od poniedziałku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski od rolników o pomoc na odtworzenie zniszczonych składników gospodarstwa. Maksymalnie można dostać 300 tys. zł. Pieniądze na ten cel pochodzą z...

Samorządowcy wymieniają tegoroczne zjawiska pogodowe, które dotknęły gospodarstwa. W styczniu temperatura spadała do -28,5 st. C na wysokości klatki meteorologicznej, co było przyczyną wymarznięcia dużych powierzchni drzew owocowych.

Od 17 kwietnia do 9 maja wystąpiły przymrozki sięgające -9 st. C, które spowodowały straty w plonie na poziomie od 60 do nawet 100 proc. w zależności od położenia gospodarstwa i rodzaju uprawy. Jakby tego było mało, w czerwcu przez region przeszło gradobicie i "dobiło" pozostałe po przymrozkach owoce oraz warzywa i zboża.

"W związku z tym Rada Powiatu Rawskiego zwraca się do władz Rzeczypospolitej Polskiej o pomoc finansową dla gospodarstw dotkniętych klęskami pogodowymi. Proponowane stawki 2000 zł do hektara upraw owocujących drzew przy szkodach powyżej 70 proc. i 1000zł do hektara owocujących krzewów i truskawek przy szkodach powyżej 70 proc. są zbyt małe. Powinny one wynosić odpowiednio 6000 zł i 3000 zł. Są to sumy, jakie rolnik wydaje na ochronę 1ha omawianych upraw" - wskazano w stanowisku.

klęski żywiołowe, nawałnice, rolnicy poszkodowani przez nawałnice, pomoc dla rolników po nawałnicach

Setki milionów na doraźną pomoc dla rolników po nawałnicach

Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa poinformował, że na doraźną pomoc dla rolników dotkniętych sierpniowymi nawałnicami przeznaczono 159 mln zł. Jak dodał, kolejne 200 mln będzie mogło trafić do rolników z PROW. Szef resortu...

Zdaniem samorządu niezrozumiałe jest pomniejszenie pomocy o 50 proc. dla rolników, którzy nie mają ubezpieczonych przynajmniej połowy upraw od niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Na początku roku firmy ubezpieczeniowe nie chciały bowiem zawierać z gospodarzami umów sugerując, że wkrótce nastąpi nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu.

"Niestety, rząd zwlekał z nowelizacją ustawy, a po jej wejściu w życie na początku kwietnia rolnikom zabrakło czasu na ubezpieczenia. Zwiększyły się jedynie wpływy z tytułu ubezpieczenia do zakładów ubezpieczeniowych, gdyż wzrosły stawki z 6 proc. do odpowiednio 9, 12 i 15 proc. Dlatego też zwracamy się do rządzących, aby nie dzielić rolników na lepszych (mających ubezpieczenia) i gorszych, nieposiadających takowych polis. Wysokość pomocy powinna być taka sama dla rolników mających polisy, jaki i dla tych, którzy nie ubezpieczyli upraw" - przekonują radni z powiatu rawskiego.

Uważają ponadto, że problem dla rolników jest zbyt krótki (13-27 września) czas na składanie wniosków o pomoc. "W samej tylko gminie Biała Rawska jest około 1200 gospodarstw dotkniętych stratami, dlatego sugerujemy, aby termin składania wniosków wydłużyć do końca października" - wnioskuje samorząd powiatowy.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj