Podpisano 15 umów dot. cyfryzacji Gminnych Ośrodków Kultury na kwotę prawie 20 mln zł

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zl) | redakcja@agropolska.pl
06-10-2019,16:10 Aktualizacja: 06-10-2019,16:19
A A A

15 umów dot. cyfryzacji Gminnych Ośrodków Kultury na kwotę prawie 20 mln zł podpisano w niedzielę w Nurze (woj. mazowieckie). Chcemy, żeby Polska rozwijała się w sposób równomierny; to realizacja zasady zrównoważonego rozwoju - mówił podczas uroczystości wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński.

Podpisanie umowy odbyło się Bibliotece Publicznej w Nurze. Umowy podpisywali dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa Wojciech Szajnar, prezes zarządu Fundacji Wspierania Zrównoważonego Rozwoju Norbert Ogłaza oraz prezes zarządu Fundacji VCC Radosław Panas. W uroczystości uczestniczyli także wicepremier, minister kultury Piotr Gliński oraz minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Marek Zagórski, cyfryzacja, gok, gminny ośrodek kultury

Cyfryzacja Gminnych Ośrodków Kultury potrwa do końca 2020 roku

Program cyfryzacji Gminnych Ośrodków Kultury, polegający m.in. na podłączeniu wszystkich ośrodków do szerokopasmowego internetu, powinien zakończyć się do końca przyszłego roku - powiedział w sobotę PAP minister cyfryzacji Marek...

Celem programu cyfryzacji GOK-ów jest podłączenie wszystkich tego rodzaju placówek w kraju do szerokopasmowego internetu. Obecnie dostęp do szybkiej sieci ma tylko około tysiąca placówek - głównie w większych ośrodkach; drugi tysiąc wymaga podłączenia, doposażenia ich w sprzęt i przeprowadzenia szkoleń z kompetencji cyfrowych.

- To jest projekt, który jest bardzo potrzebny polskiej wsi, Polsce po prostu. Projekt, który wprowadza kolejną zmianę kulturotwórczą na wsi, wielki projekt cyfryzacji i dostępu do szerokopasmowego internetu w Gminnych Ośrodków Kultury albo bibliotekach - powiedział wicepremier Gliński. - Chcemy, żeby Polska rozwija się w sposób równomierny, to jest realizacja zasady zrównoważonego rozwoju - dodał.

Jak mówił, "Polska musi się rozwijać w sposób zrównoważony i w sensie społecznym i w sensie terytorialnym". - Dlatego my przywiązujemy olbrzymią wagę do tego, żeby obszary wiejskie miały możliwie podobny albo taki sam wprost dostęp do różnego typu udogodnień cywilizacyjnych - podkreślił minister kultury. Zaznaczył, że "nowoczesność musi być dostępna dla wszystkich".

Według wicepremiera "albo będziemy chcieli mieć wieś piękną, zróżnicowaną, ekologiczną z bioróżnorodnością, z dobrostanem zwierząt, opartą o polskie gospodarstwa rodzinne, rolnicze, także średnio obszarowe, ale takie z zachowaniem tej naszej tożsamości i różnorodności, albo będziemy mieli wieś wyludnioną". - Wieś, która będzie sto lat za cywilizacją, wieś, w której będą wielkoobszarowe gospodarstwa przemysłowe, w zasadzie, gdzie będzie chemia, genetycznie zmodyfikowane organizmy - zaznaczył. - My tego nie chcemy, chcemy, żeby polska wieś zachowała swoją tożsamość i jednocześnie była nowoczesna - zadeklarował szef resortu kultury.

minister, ardanowski, agroshow

Ardanowski: cyfryzacja i nowe technologie to najważniejszy kierunek rozwoju rolnictwa

Najważniejszym kierunkiem rozwoju rolnictwa jest cyfryzacja, wykorzystanie badań naukowych oraz postępu technicznego i technologicznego - powiedział w sobotę minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że wyzwaniem jest także to, aby...

W konkursie, który został ogłoszony na cyfryzację GOK-ów, Ministerstwo Cyfryzacji podzieliło Polskę na 73 obszary, z założeniem, że w każdym z tych obszarów będzie wyłoniony operator, który następnie będzie wspierał Gminne Ośrodki Kultury w misji cyfryzacji. W 73 obszarach MC otrzymało ponad 550 aplikacji od podmiotów chętnych by podjąć się realizacji tego programu.

Minister cyfryzacji Marek Zagórski ocenił, że w porównaniu z innymi tego typu projektami ilość zgłoszeń jest "wielkością spektakularną". - Dotychczas bywało tak, że mieliśmy 2, 3 chętnych na jeden obszar tutaj mieliśmy przeciętnie 7, 8 zgłoszeń, w związku z tym bardzo się cieszymy - powiedział Zagórski.

Pierwszą umowę w ramach programu cyfryzacji Gminnych Ośrodków Kultury podpisano w ubiegłym tygodniu. Opiewa ona na 1,4 mln zł i swoim działaniem obejmie 40 GOK-ów w podregionie siedleckim.

Minister cyfryzacji w rozmowie z PAP zapowiedział, że Program cyfryzacji Gminnych Ośrodków Kultury, polegający m.in. na podłączeniu wszystkich ośrodków do szerokopasmowego internetu, powinien zakończyć się do końca przyszłego roku. Resort na ten cel ma 100 mln zł.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement